Vazebně stíhanému poslanci a někdejšímu středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi svitla naděje, že se po více než deseti měsících za mřížemi dostane z vězení na dvoumilionovou kauci. Jaké jsou však skutečné šance, že celu vymění za pohodlí domova v Hostivici u Prahy? On-line deník TÝDEN.CZ shrnuje vše podstatné, oč v současné situaci jde.
VAZBA KOLUZNÍ, PŘEDSTIŽNÁ A ÚTĚKOVÁ
Někdejšího středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha Okresní soud Praha-východ poslal loni 16. května do vazby. Shledal všechny tři možné důvody, tedy koluzní (obava, že by mohl ovlivňovat svědky a spoluobviněné), předstižný (možné pokračování v trestné činnosti) a útěkový (mohl by uprchnout a tím mařit trestní řízení). Stalo se tak dva dny po jeho zatčení kvůli podezření z korupce v souvislosti s machinacemi s prostředky Evropské unie. Rath16. května rezignoval na funkci v krajském zastupitelstvu, vystoupil z ČSSD, ale poslanecký mandát si ponechal.
KRAJSKÝ SOUD V PRAZE
Proti uvalení vazby podali Rathovi obhájci Adam Černý a Roman Jelínek stížnost, avšak neuspěli. Krajský soud v Praze ji v neveřejném zasedání zamítl. Učinil tak opakovaně, jelikož Rathovi právní zástupci využili každé příležitosti stížnost podat. Podle zákona to lze učinit vždy znovu po třiceti dnech. Po třech měsících vazby Rathovi ubyl důvod koluzní, jelikož zákon stanovuje, že tato vazba nesmí překročit čtvrt roku, aby zajistil, že orgány trestního řízení nebudou činit průtahy a potřebný počet svědků vyslechnou neprodleně.
ŽALOBCI BRADÁČOVÁ A JIRÁT
Stížnosti proti dalšímu setrvání ve vazbě se vždy podávají příslušnému státnímu zástupci, který případ dozoruje. V kauze Davida Ratha to nejprve byla tehdy ještě ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová. Od 1. června je jím Petr Jirát, dlouholetý specialista z Krajského státního zastupitelství v Praze na nejzávažnější hospodářskou kriminalitu. Podle jeho mínění důvody vazby stále existují, proto všechny stížnosti zamítl. S jeho verdiktem se ztotožnil jak okresní, tak i krajský soud.
ÚSTAVNÍ SOUD JE NEOBLOMNÝ
Obhajoba využila všech možností, které jsou jí zákonem dány. Obrátila se tak i na Ústavní soud, a to dokonce se sedmi stížnostmi, které se kromě vazby týkaly ještě například zabavení majetku. Rathův obhájce Adam Černý v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ postup ústavních soudců kritizoval s tím, že všechny odmítl bez toho, aby vůbec viděl spisový materiál. "To je značně neobvyklý postup," poznamenal.
MILIONOVÉ KAUCE
Rathovi svitla naděje dostat se na svobodu již loni 20. srpna, kdy ho Okresní soud Praha-východ chtěl propustit na kauci ve výši 14 milionů korun. Nadřízená instance však tento verdikt zrušila a rozhodla, že propuštění na kauci není možné. Naposledy, tedy v pátek 8. března, soudce z Prahy-východ Jiří Wažik vynesl rozhodnutí, v němž stanovil kauci ve výši dvou milionů korun. Obhájci již peníze zaslali na účet soudu a manželka se začala radovat. Možná předčasně. Vzhledem k stížnosti žalobce Jiráta bude opět rozhodovat Krajský soud v Praze, který to do konce března těžko stihne. "Termín jsme přeložili z původně stanoveného 22. března na 15. března. Peníze jsou již na účtu, takže není důvod čekat," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ soudce Wažik. "Od nás spis odejde do týdne; krajský soud většinou rozhoduje do 14 dní," dodal. Je otázka, zda to bude ještě před podáním obžaloby, nebo až poté. V takovém případě by o možném propuštění rozhodoval soudce jiný, a to ten, jemuž bude věc přidělena a povede proces nejen s Rathem, ale také s jeho deseti spoluobviněnými. V případě stížnosti se tak kauza posune výše, a to k Vrchnímu soudu v Praze.