Muž se u soudu přiznal k bombovým hrozbám před 13 lety

Domácí
6. 1. 2016 11:20
Bombu nastražil tehdy sedmnáctiletý mladík v roce 2003 na železničním mostě v Olomouci-Nových Sadech poblíž hlavního nádraží.
Bombu nastražil tehdy sedmnáctiletý mladík v roce 2003 na železničním mostě v Olomouci-Nových Sadech poblíž hlavního nádraží.

Před olomouckým krajským soudem stanul třicetiletý Ondřej Staněk, který před 13 lety podle obžaloby vyhrožoval v Olomouckém kraji bombovými útoky. Policie mu tehdy na 25 místech Moravy shodila z vrtulníku deset milionů korun, které si však nevyzvedl. Pro zdůraznění hrozby nastražil v té době sedmnáctiletý mladík výbušný systém na jednom z železničních mostů.

Případ tehdy zalarmoval bezpečnostní složky v celém kraji, řešil se i na celostátní úrovni. Staněk se nakonec sám udal policii. Před soudem se přiznal, šlo prý o chybu, které se dopustil ve stresu. Za vydírání mu hrozí až 12 let vězení.

Podle žalobce Jakuba Grmely prostřednictvím pošty zaslal v březnu 2003 na olomoucké okresní policejní ředitelství dopis, kterým požadoval deset milionů korun. "Finanční částka mu měla být shozena 20. března z nízko letícího vrtulníku na jím zadaných 25 místech v balících po částkách čtyři sta tisíc korun," uvedl žalobce. Muž vyhrožoval, že pokud se tak nestane, nechá o čtyři dny později v hustě obydlených místech kraje vybuchnout několik nástražných výbušných systémů. Pro zvýraznění hrozby připevnil vzorek výbušniny u železničního mostu v Olomouci. Vyděrači policie peníze shodila v balíčcích na 25 místech střední Moravy, peníze si však nevyzvedl.

Staněk se přiznal. "Dopustil jsem se chyby, zkonstruoval jsem nástražný výbušný systém a napsal dopis, ve kterém jsem požadoval vydání finanční částky. Snažil jsem se získat peníze, které by mě izolovaly od stresových faktorů především v osobním životě," uvedl Staněk. "S časovým odstupem jsem dospěl k názoru, že bych se musel zbytek života stydět, kdybych se nepřiznal," uvedl Staněk.

Výbušný systém, který umístil na mostě, si vyrobil podle návodu na internetu. Měl prý jen demonstrativní charakter, byť obsahoval silně citlivou látku peroxid aceton. "Umístil jsem jej tam v době jarních prázdnin na škole, kterou jsem tehdy studoval," uvedl Staněk. Dopis policii psal v rukavicích a v čepici, aby smazal stopy. Jeden z balíků mu policie shodila poblíž jeho tehdejšího bydliště ve Vikýřovicích. Peníze si nakonec nevzal, svou roli hrál strach i medializace celého případu. "Měl jsem představu, že získám čtyři sta tisíc korun až milion, které bych použil k řešení tehdejších osobních komplikací. Chápu, že to bylo špatně," řekl Staněk. Podle psychiatra netrpí žádnou poruchou, nenašel ji ani psycholog, muž má však podle něj narcistní rysy. Pocit z vlastní důležitosti byl podle něj zřejmě i důvodem, proč se udal. "Taková osobnost usiluje o obdiv i v okamžiku, kdy jí to může uškodit," uvedl znalec z oblasti psychologie.

Případ tehdy obyvatele skutečně vyděsil, Olomoucký kraj zavedl mimořádná bezpečnostní opatření. Tehdejší hejtman Jan Březina lidem doporučil, aby se v osudný den vyhýbali místům s velkou koncentrací lidí. Požádal také nemocnice, aby byly připraveny na případný nápor zraněných.

Po neúspěšném masivním prověřování policie případ odložila. Pachatel se nakonec sám udal v listopadu 2014, pár týdnů před promlčením.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Galgonek Vladislav

Další čtení

Google podle soudu ve Spojených státech potlačuje konkurenci v on-line reklamě

Domácí
17. 4. 2025
Elon Musk

Průzkum: U většiny Čechů si to Trump pokazil. Ještě hůř hodnotí Muska

Domácí
17. 4. 2025
Jaromír Štětina

Zemřel Jaromír Štětina. Politik, novinář, cestovatel. Dostal i medaili od Havla

Domácí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ