Muži, který může k penězům z kauzy ProMoPro, Vondra šéfoval

Domácí
29. 3. 2011 09:24
Ministr obrany Alexandr Vondra.
Ministr obrany Alexandr Vondra.

Libor Veverka, který má dispoziční právo k rakouským účtům souvisejícím s případem údajně předražené státní zakázky pro firmu ProMoPro při českém předsednictví EU, pracoval v minulosti pro ministra obrany Alexandra Vondru (ODS).

Podle serveru Euro.cz byl Veverka v letech 2001 a 2002 podřízeným vládního zmocněnce pro summit NATO a tím byl právě Vondra. Na rakouských účtech skončilo asi 135 milionů korun z půlmiliardové zakázky, Rakousko je kvůli podezření z praní špinavých peněz zablokovalo.

"Pan Libor Veverka byl zaměstnán na ministerstvu zahraničních věcí od 30. srpna 2001 do 31. prosince 2002 v odboru Kanceláře summitu NATO, kde v souvislosti s přípravou summitu NATO zajišťoval koordinaci nad procesy v oblasti výpočetní a komunikační techniky s odpovědností za neodstranitelné škody mezinárodního dosahu.

Byl jedním z koordinátorů, kteří měli na starosti zajištění summitu po technické stránce v Kongresovém centru Praha," cituje server mluvčího ministerstva zahraničí Víta Koláře. Veverka pobíral za své služby zhruba 20 tisíc korun měsíčně a podle neoficiálních informací měl obdržet na závěr svého angažmá i vyšší odměnu. Ministerstvo ale už tyto informace konkrétně potvrdit nechtělo.

Vondra, který byl v době předsednictví vicepremiérem pro EU a už zhruba dva měsíce čelí podezření, že o problematické zakázce pro firmu ProMoPro věděl nebo její realizaci alespoň nezabránil, tvrdí, že Veverku, který pro něj pracoval, nezná.

"Pana Veverku osobně neznám. V týmu, který organizoval předsednictví před dvěma lety, nebyl a zcela určitě jsem s ním nic nekomunikoval. Pokud jde o summit NATO před devíti lety, podílela se na něm stovka lidí. Většinu si už nepamatuji a od té doby jsem je ani neviděl. Přímo podřízené jsem měl dvě náměstkyně," sdělil serveru Vondra.

Také Veverka tvrdí, že s Vondrou nemá nic společného. Zároveň popřel jakýkoli vztah s majitelem společnosti ProMoPro Jaroslavem Veselým, jehož společnost se k zakázce na zajištění audiovizuálních služeb pro české předsednictví EU za nestandardních podmínek dostala, napsal server Euro.cz. Podle Mladé fronty Dnes ale oba společně figurují v několika současných i zaniklých společnostech.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ