Obálková kauza
Nahrávka se obrátila proti Škárkovi, hrozí mu vyšší trest
04.04.2012 16:39
Nahrávka nezařazeného poslance Jaroslava Škárky (dříve VV) ze schůzky, na níž údajně dostal úplatek od předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných Víta Bárty, vznikla podle kriminalistického ústavu zřejmě loni na přelomu ledna a února. Zprávu ústavu na jednání Obvodního soudu pro Prahu 5 v kauze údajné korupce ve vládní straně VV přečetl soudce Jan Šott. Škárka nadále trvá na tom, že nahrávku pořídil 29. března, tedy v den, kdy mu měl Bárta peníze předat.
Obžaloba v případu viní Bártu z toho, že se loni v březnu snažil uplatit nejen Škárku, ale i Kristýnu Kočí (oba dříve VV). Škárka je obžalován z přijetí úplatku. Proces pokračoval od dnešního rána po zhruba měsíční pauze. Soudce zejména vyslýchal svědky. Jednání se konalo v době, kdy se VV rozhodují, zda opustit vládu.
Škárka předal nahrávku soudu na jednom z jednání minulý měsíc. Na záznamu je vidět záběr na deník Právo z 31. ledna. Podle nezařazeného poslance tam však noviny mohly pouze ležet.
Šott také na dnešním jednání poučil Bártu a Škárku o tom, že jejich jednání může být případně i překvalifikováno na jiné trestné činy. Pokud by soud uvěřil Bártově obhajobě, že poslancům půjčoval, dal by se Škárkův čin posoudit jako podvod - tedy jako "podvodné vylákání půjčky za účelem diskreditace Bárty". Pokud by dospěl k závěru, že předseda poslanců VV skutečně uplácel, mohlo by v jeho případě jít o úplatek vůči úřední osobě.
Ve čtvrtek u soudu vystoupí Kočí a Jurečko
Soudce jednání odročil na čtvrtek, kdy vyslechne mimo jiné znovu Kočí nebo místopředsedu plzeňské ODS Romana Jurečka. Na pátek má naplánovány závěrečné řeči. Vzhledem k poučení o možném překvalifikování trestných činů je však soudce ochoten dát advokátům a obžalovaným delší čas na přípravu jejich návrhů. Bártovi hrozí nyní v případě odsouzení až šestileté vězení, Škárkovi až tříletý trest. V případě změny by předsedovi poslanců zůstala stejná trestní sazba, Škárkovi by se však zvýšila.
Ze svědků před soudem vypovídali například poslanec za VV Josef Novotný a redaktor Ondřej Kundra z týdeníku Respekt, který loni v dubnu zveřejnil slova tehdejšího místopředsedy VV Škárky o tom, že dostává peníze za loajalitu. Svědčil i bývalý Škárkův advokát Jiří Zájeda nebo policista Milan Picek, který v Horních Počernicích přijímal od Škárky oznámení o tom, že dostal úplatek. Posledním dnešním svědkem byl asistent poslance Stanislava Humla (dříve VV, nyní ČSSD) Petr Šlechta.
Novotný prohlásil, že Bárta svým stranickým kolegům loni nabídl pomoc po snížení poslaneckých platů. Bártova velkorysost ho prý zároveň vyděsila, navíc podle něj "překročil meze slušnosti a sebemrskačství". Kundra poté popsal, jak se od Škárky dozvěděl o penězích za loajalitu, a Kočí mu prý sdělila, že tyto peníze nedostává jen Škárka.
Oznámení o údajném úplatku předal Škárka loni 5. dubna na policii v Horních Počernicích, prohlásil advokát Zájeda, který ho tam doprovázel. Průběh tohoto podání ale označil za "poměrně nestandardní". Policistovi podle něj opakovaně zvonil telefon a on jim po řadě telefonátů řekl, že už mu kvůli tomu volali i z policejního prezidia. Podle policisty Picka šlo ale o standardní postup. Současně odmítl Zájedovo tvrzení, že mu chtěl Škárka dát peníze z údajného úplatku.
Šlechta se vyjadřoval k dřívějšímu tvrzení detektiva Pavla Pertlíčka, podle kterého mu asistent nabídl pomoc s jeho osobními problémy a "postarání se o něho" výměnou za svědectví proti Bártovi. Uvedl, že ho prostřednictvím tehdejší PR manažerky poslaneckého klubu VV Aleny Maršálkové oslovili policisté. Chtěli prý po něm, aby se pokusil přesvědčit Pertlíčka ke spolupráci s nimi. Policie se totiž v té době zajímala o případy sledování politiků v Praze 1 a 11, které měl údajně Pertlíček provádět pro ABL. Šlechta prý detektivovi řekl, že by mu policie vyšla vstříc "v jeho potřebách". Po několika rozhovorech nakonec Pertlíček spolupráci odmítl.
Půjčka, nebo úplatek?
Bárta podle obžaloby dal Kočí půl milionu korun za to, aby posílila jeho vliv ve straně, vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Škárkovi dal údajně 170 tisíc korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Škárka prý úplatek vzal a část použil. Bárta ale tvrdí, že jim jen půjčil a Kočí se Škárkou se ho pak snažili svým nařčením zdiskreditovat. Škárka tvrdí, že si peníze nechat nechtěl.
Kočí podle výpovědi dala peníze, které jí měl dát Bárta, do advokátní úschovy a sepsala prohlášení, že o ně nemá zájem. Obdobně jako Škárka uvedla, že měla strach obrátit se na policii, protože ministerstvo vnitra tehdy řídil předseda VV Radek John.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.