Premiér Petr Nečas ve sněmovně hájil ocenění bratrů Mašínů citací ze zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Norma říká, že "režim byl zločinný a odpor občanů proti němu byl legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a je hodný úcty". Ministerský předseda reagoval na interpelaci poslance KSČM Stanislava Grospiče, jenž se tázal na důvody ocenění Mašínů vojenským vyznamenáním Zlatá lípa a označil je za vrahy.
"Kdyby v únoru 1948 nedošlo ke komunistickému puči, jímž se dostal k moci režim, jenž neváhal vraždit nejlepší osobnosti českého národa jen za jejich lásku k vlasti a oddanost ideálům svobody a demokracie, bratři Mašínové by žádnou odbojovou činnost neprováděli," uvedl Nečas.
Za činností odbojové skupiny Mašínů zůstalo několik mrtvých. Grospič připomněl případ příslušníka Sboru národní bezpečnosti Jaroslava Honzátka. Byl spoutaný a omámený zabit, když si skupina chtěla opatřit zbraně. Komunistický poslanec poukazoval na to, že Zlatá lípa se přitom má udělovat za "mimořádný přínos pro rozvoj obrany a bezpečnosti ČR".
"K efektivnímu odboji potřebujeme zbraně a peníze," konstatoval Nečas. Členové skupiny podle něho neutíkali na Západ za bezstarostným životem, ale aby vstoupili do americké armády, s níž, jak se domnívali, Československo od komunistického režimu osvobodí.
Klaus ani Havel si netroufli
Ozbrojený boj, který skupina kolem bratrů Mašínových v první polovině 50. let vedla, rozděluje českou společnost do současnosti. Český Senát v minulosti opakovaně navrhoval šestici členů protikomunistické odbojové skupiny na státní vyznamenání. Nominaci tradičně odmítali zástupci ČSSD a KSČM.
Členy skupiny nevyznamenal prezident Václav Klaus ani jeho předchůdce Václav Havel. Mašínové a další člen skupiny Milan Paumer získali jen plaketu předsedy vlády od bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS).
Nejvyšším českým vojenským vyznamenáním Zlatá lípa ocenil oba bratry ministr obrany Alexandr Vondra, když se letos v srpnu zúčastnil ve Spojených státech pohřbu jednoho z nich, Ctirada Mašína.