Nejednota v ČSSD: uškodí proces s Rathem partaji?

Domácí
7. 2. 2013 18:45
David Rath v Poslanecké sněmovně.
David Rath v Poslanecké sněmovně.

Sociální demokraté si v průzkumech dlouho drží vysoké předvolební preference a jsou označováni za jasného vítěze příštích voleb do sněmovny. Jejich tažení by však mohl ohrozit soudní proces Davida Ratha, obviněného z přijímání úplatků. Obává se toho alespoň senátor za ČSSD Zdeněk Škromach, který Ratha navštívil ve věznici. Předseda Senátu Milan Štěch hledí do budoucnosti s optimismem - proces bývalého středočeského hejtmana by prý mohl ČSSD paradoxně pomoci.

Zdeněk Škromach.

"Uvidíme, jak bude probíhat soud, ale máme neblahé zkušenosti s panem Kubicem a jeho zprávou. Soudní proces v přímém přenosu v době voleb může volby ovlivnit," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ senátor Škromach. "Mě zajímá, aby celá ta kauza nebyla použita pro volební nebo politický boj.  Je nutné sledovat, jak se vše bude vyvíjet. Soudní řízení by mělo začít co nejdříve. Je otázka, jak bude postupovat soud, jak budou postupovat státní zástupci. Rychlost soudu je vždy problematická. Je otázka, zda nebude tendence nasměrovat to do období voleb," dodal Škromach. V takovém případě by podle senátora mohl proces ČSSD výrazně uškodit.

Předseda horní parlamentní komory jeho obavy nesdílí.  "Ono to může být paradoxně obráceně. Už se všeobecně ví, jak se zametají vládní kauzy pod koberec. Jakékoliv řeči o Rathovi vzbuzují dojem, že se tu měří dvojím metrem, že je tu nevyrovnaný přístup v politickém spektru, pokud dojde k trestnému činu. Nemusím snad jmenovat všechny vládní kauzy, které se nevyřešily," reagoval na Škromachův postoj pro on-line deník TÝDEN.CZ Milan Štěch. Senátoři i poslanci se však budou problémem preventivně zabývat.

Špatného načasování Rathova procesu se neobává ani předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc.  Soud podle jeho mínění proběhne ještě daleko před volbami. "Otázkou je, zda a kdy proběhne odvolací řízení. Ale takto to nelze brát. Samozřejmě, že nás to může poškodit, ale nedá se nic dělat. Ta věc se stala a soudy ji budou řešit a nemůžeme ovlivňovat, kdy. A ani bychom to ovlivňovat neměli," míní Tejc. V partaji prý ani nesílí obavy, že by Rath při líčení mohl na někoho ukázat prstem. "Kdo má čisté svědomí, ten se bát nemusí. Já se ničeho takového nebojím. Nemyslím, že by kdokoliv takovou obavu měl," dodal.

Předseda Senátu Milan Štěch.Ačkoliv Rath už není členem sociální demokracie a se Zdeňkem Škromachem ho přátelské vztahy nepojily, oba zákonodárci se spolu při návštěvě ve věznici bavili i o návrzích, které Rath za mřížemi sepsal. Škromach připustil, že by se jimi mohla sociální demokracie vážněji zabývat a podpořit je v parlamentu. "Velká část jeho návrhů vychází z programu sociální demokracie," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ. Výjimku však tvoří ústavní změna volebního systému na prezidentský - to ČSSD nepodpoří.  "Vždy posuzujeme zákony podle obsahu, nikoliv podle toho, kdo je předkládá. Bude to platit i o zákonech, které předkládá David Rath. Zákony, které se týkají sociální oblasti, jsou zajímavé. Ale pokud se Rath nezúčastní jednání sněmovny, tak nebude možné, abychom zákony projednali. V takovém případě bychom si je museli osvojit. Jak říkám, asi ta debata může být," dodal Tejc.

Šéf Senátu však zachovává zdrženlivější postoj. "Musel bych vědět, že je to návrh řešící celospolečenský problém, nikoliv problém Davida Ratha. Slyším to poprvé a já bych se pod jeho návrhy osobně nepodepisoval," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Škromachovy kroky do věznice za Rathem vedl podle jeho slov především dopis, který od uvězněného zákonodárce dostal. Rath si v něm stěžuje na neutěšené poměry ve věznici. Škromach však žádný problém neshledal.  "Vězeňská služba tam funguje velmi dobře," uvedl. Jako první o návštěvě Škromacha ve věznici informoval server Aktuálně.cz.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ