Kauza Březina
Odhalil bratra coby šéfa lihové mafie, obhájce navrhl trest ři roky
29.10.2015 10:15
Obhájce navrhl bratrovi šéfa lihové mafie Tomáši Březinovi v kauze rozsáhlých nelegálních obchodů s lihem tři roky vězení, což je o rok méně, než žádá žalobce. Poukázal na to, že pomohl odkrýt celou činnost organizované zločinecké skupiny a jako korunní svědek podle něj figuruje v dalších 30 až 40 trestních řízeních, které s tímto případem souvisejí. Podle obhájce je tak pro Tomáše Březinu největším trestem doživotní ohrožení. Obžalovanému státní zástupce přisoudil status spolupracujícího, z celé skupiny mu tak hrozí nejnižší trest.
"Tato trestní věc u tohoto soudu je vrcholkem ledovce, pod ním se skrývá hora, která je předmětem vyšetřování. Můj klient je v postavení korunního svědka, bez nějž by nebylo možné tuto trestnou činnost objasnit a prokázat. Figuruje v 30 až 40 souběžných trestních řízení, ve kterých jsou prověřovány, vyšetřovány či stíhány osoby, které na tuto věc navazují," uvedl obhájce Pavel Fryšák. Soud by měl vzít v úvahu i jeho ohrožení. "Můj klient je v postavení jakéhosi terče, do kterého se může dřív nebo později chtít někdo strefovat," doplnil obhájce.
Obhájce obžalovaného Lubomíra Kaláče, který jako první začal odkrývat činnost mafie, žádá trest v délce čtyř let. Žalobce mu navrhl šest let, status spolupracujícího mu na rozdíl od Tomáše Březiny nepřisoudil. "Byl první, kdo se rozhodl přiznat. Význam výpovědi mého klienta byla zcela zásadní i podle policie. Za svou odvahu by si jednoznačně zasloužil status spolupracujícího," uvedl obhájce Vlastimil Němec. Pokud by mu podle něj soud status nepřisoudil, navrhl mimořádné snížení trestu na pět let. Obhájce poukázal na snahu Radka Březiny ovlivňovat svědky v neprospěch jeho klienta. Odkázal na Březinovy poznámky zajištěné ve vazbě, ve kterých udílí pokyny svědkům, jak mají na objednávku vypovídat proti Kaláčovi. "Za jednu výpověď bylo nabízeno až 250 tisíc korun," uvedl obhájce.
Státní zástupce navrhl sedmičlenné organizované zločinecké skupině tresty od čtyř do 13 let a čtyř měsíců, nejvyšší sazbu žádá pro zlínského podnikatele Radka Březinu. Pro osmého obžalovaného Tomáše Pantlíka, který je souzen v souvislosti s tajným skladem v Olomouci, navrhuje tři až čtyři roky vězení. Závěrečné řeči u olomouckého krajského soudu dnes finišují, na řadu poté přijdou ještě obžalovaní. Kauzu má soud nařízenu také na pátek, poté se ji chystá kvůli vynesení rozsudku soudce odročit.
Takzvaná lihová mafie okradla podle žalobce stát na spotřební dani o 6,7 miliardy korun. Žalobce tuto částku označil za historicky nejvyšší. Jednání obžalovaných podle něj vykazovalo znaky organizované zločinecké skupiny zcela mimořádného rozsahu. Případ postihuje patnáctileté období, v němž skupina čistila technický líh, používala ho k výrobě alkoholických nápojů a prodávala ho bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu, jeho část ukrývali v tajných úložištích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.