Kauza
Opencard prý stála 350 milionů. Kde je zbytek?
29.05.2014 10:03 Původní zpráva
Společnost eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem autorských práv ke kartě Opencard, tvrdí, že hlavní město Praha jí dluží 130 milionů korun. Po neúspěšných jednáních s hlavním městem společnost avizovala, že zvažuje právní kroky. Praha si proto najala právní kancelář, která ji má zastupovat při mimosoudních a případně i soudních jednáních. Pokud by se EMS obrátila na soud, mohla by provoz opencard zcela zablokovat. Podle výkonného ředitele společnosti EMONEY GROUP Petra Stránského, který odpovídal čtenářům on-line deníku TÝDEN.CZ (všechny odpovědi zde), není největším problémem technická stránka věci, ale především politika. Praha vydala podle Stránského od roku 2006 na technické řešení a služby s ním spojené "pouze" 350 milionů korun, což jsou ve srovnání se zahraničními systémy pouze třetinové náklady.
Společnost EMS uvedla, že hlavní město jí dluží 60 milionů korun za služby, na které Praha neměla v minulosti uzavřené smlouvy, a 60 milionů korun za licence. Praha se snaží odkoupit od společnosti práva a problematický projekt provozovat sama. Nedávno však oznámila, že na podmínky EMS, která podle ní žádá 500 milionů, nepřistoupí. Nabídka je prý předražená. Co bude dál, není jasné. Vedení města v čele s primátorem Tomášem Hudečkem mluví o otevřeném výběrovém řízení na "nové řešení". Zda jím bude nová karta, nebo třeba návrat k papírovým kuponům, prý zatím neví. EMS tvrdí, že pokud s Prahou nenajde shodu, mohou po 15. červnu nastat potíže, zejména s vydáváním nových karet.
Petr Stránský, bývalý ředitel společnosti Hagues a dnes výkonný ředitel společnosti Emoney Group, která odkoupila klíčovou část Hagues, se věnuje systémům městských karet více než patnáct let. Opencard podle něj funguje dobře a nechápe, proč chce Praha systém měnit.
Stránský potvrdil, že dopravní podnik i město mají vůči jeho společnosti dluhy, které hodlají, pokud budou nuceni, vymáhat právní cestou: "Pokud Praha v brzké době nepodnikne konkrétní kroky k narovnání dluhů, pak nám nezbude než se domáhat našich práv prostřednictvím zákonných prostředků."
Za vším je politika
Podle Stránského není největším problémem opencard technická stránka věci, ale především politika. "Technické řešení není problém, protože prostě spolehlivě funguje. V podobných projektech, protože se týkají veřejných služeb, jsou politická rozhodnutí pro jejich úspěch a správné fungování zásadní. A pokud se podíváte na to, jaké služby byly za poslední roky zlepšeny či zavedeny, výsledek je bohužel žalostný." Nevýhodnost smlouvy mezi městem a jeho společností, kterou často zmiňují média, je podle Stránského spíše jakýmsi politicko-mediálním klišé.
Stránský přiznal, že pokud Praha vypíše nové výběrové řízení na opencard, firma eMoney se jej opět zúčastní. "Jestli se Praha rozhodne výběrové řízení vypsat, bude trvat poměrně dlouhou dobu, než dojde k výběru a implementaci nového systému. Samozřejmě, že se takového tendru můžeme a pravděpodobně budeme účastnit. Nerozumím ale tomu, proč Praha chce měnit fungující systém místo toho, aby se soustředila na rozvoj služeb."
Pražský primátor Tomáš Hudeček uvedl, že opencard bude do konce roku bez problémů fungovat, což podle Stránského nemusí být pravda. "Pokud nedojde k urychlenému narovnání závazků vůči naší společnosti, a zajištění podpory opencard, pak to pravda být nemusí. Hlavní město Praha bohužel dlouhodobě porušuje licenční smlouvy, a přestože z naší strany se snažíme problém několik měsíců intenzivně řešit, prozatím jediným výsledkem se zdá být, že Praha si najala právní kancelář," uvedl v diskusi se čtenáři.
Kam odtekly peníze?
Tři sta padesát milionů korun za technické řešení a služby, které společnost od Prahy obdržela, podle Stránského nejsou velké náklady. "Podle srovnání s relevantními náklady na systémy v zahraničí byly náklady spojené s opencard třetinové - tedy myslím náklady na technické řešení, ostatní nemohu komentovat. Protože za technické řešení a služby s ním spojené se Praha vydala "pouze" 350 milionů korun od roku 2006 dodnes. Tedy ne 1,2 nebo dokonce 1,5 miliardy korun," vypočítal Stránský. Kam tedy zmizel ten zbytek? "To je dobrá otázka, ale tu vám skutečně nejsem schopen zodpovědět já," odpověděl čtenáři šéf EMS.
Sporný projekt sice pochází z doby primátora Pavla Béma (ODS), ale problémy se zákonem mají úředníci a současné vedení. Policie kvůli opencard stíhá část nynější i minulé rady včetně primátora Hudečka a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody (ODS). Nedávno podala návrh na jejich obžalobu. V souvislosti s opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.
Kritizovaná karta, která slouží hlavně jako tramvajenka, stála Prahu zhruba 1,25 miliardy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.