Památkáři brání Jánské Koupele, majitelé chtějí ochranu zrušit

Domácí
22. 5. 2017 09:07
Jeden ze zchátralých objektů v Jánských Koupelích.
Jeden ze zchátralých objektů v Jánských Koupelích.

Pracovníci Národního památkového ústavu v Ostravě připravují pro ministerstvo kultury stanovisko týkající se památkové ochrany zchátralého areálu bývalých lázní Jánské Koupele ve Starých Těchanovicích na Opavsku. Jejich současní majitelé totiž požádali o zrušení památkové ochrany. Ústav ale ochranu považuje za nezbytnou. 

Majiteli Jánských Koupelí jsou od loňska opavský podnikatel Petr Lex a tenista Tomáš Berdych. Podle médií tam chtějí vybudovat tenisovou akademii a minimálně část někdejších lázní přitom zřejmě zbourat.

Památkáři spatřují hodnoty Jánských Koupelí především v dochovaném urbanistickém konceptu areálu. "Pokud zůstanou v areálu Jánských Koupelí jednotlivé budovy kulturními památkami, jistě to neznamená, že tak má být zakonzervován současný stav, který rozhodně není dobrý," uvedl ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula.

Ústav podle něj snahy o oživení areálu vítá, je ale potřeba zajistit záchranu těch architektonických a historických hodnot, které je možné zachovat. "Jsme přitom přesvědčeni, že nové funkce zde mohou být realizovány s využitím dochovaných částí původního areálu, i když předpokládáme vysokou míru tolerance k rekonstrukčním zásahům ze strany památkové péče," uvedl Zezula.

Jánské Koupele.

Areál Jánských Koupelí tvoří 11 budov s pozemky, které leží v údolí po obou stranách břehu řeky Moravice. Na seznamu památek jsou od roku 2005.

"Důsledky dlouhodobého neudržování jsou u jednotlivých objektů zjevné, jejich stavebně-technický stav je velmi špatný, u některých dokonce havarijní. Areál byl z podnětu Národního památkového ústavu zařazen do Seznamu nejohroženějších památek ČR. Přesto jsme ale přesvědčeni, že většinu objektů lze zachovat a obnovit," uvedla za ostravský památkový ústav sdělila Petra Batková.

Lázně Jánské Koupele byly založeny v roce 1811, kdy byl postaven první lázeňský dům. V 19. a první polovině 20. století byly lázně velice známé, léčily se tam choroby srdce, oběhového a dýchacího ústrojí, onemocnění kůže, dna či revmatismus. Za druhé světové války se z lázní stalo výcvikové středisko Hitlerjugend a zajatecký tábor a léčení tam bylo zastaveno. Z budov se po válce staly ozdravovny a zotavovny. V roce 1993 byly zavřeny a od té doby většinu času chátrají.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ramík Drahoslav

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ