Podezřelé výběrové řízení
Porušení zákona? Ředitel inspekce zůstává ve funkci
18.01.2016 17:30 Původní zpráva
Ačkoli protikorupční policie prověřuje, zda při jmenování ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse nebyl porušen zákon, podle ministerstva životního prostředí obhájil Geuss svou pozici ve výběrovém řízení.
"S účinností od 18. ledna byl na pozici ředitele České inspekce životního prostředí jmenován Erik Geuss. Geuss zvítězil ve výběrovém řízení podle zákona o státní službě, které ministerstvo vnitra vyhlásilo v srpnu loňského roku," oznámilo ministerstvo životního prostředí.Geusse do čela inspekce původně jmenoval od prosince 2014 ministr Richard Brabec. Tento krok ovšem nyní prověřuje Úřad pro odhalování korupce a finanční kriminality. Brabec totiž nepostupoval podle nového služebního zákona, jehož některé paragrafy platí už od 6. listopadu 2014, ale ještě podle starého zákoníku práce. A to bylo špatně podle usnesení vlády i podle výkladu náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého, jakéhosi nejvyššího českého úředníka.
"Po posouzení dostupných podkladů týkajících se jmenování pana Ing. Erika Geusse, PhD. ředitelem České inspekce životního prostředí jsem učinil závěr, že obsazení tohoto služebního místa neproběhlo podle zákona o státní službě, přestože se tak dle mého názoru stát mělo," uvedl Postránecký v písemném stanovisku, které má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
Ministr Brabec je ovšem přesvědčen o tom, že postupoval v souladu s tehdy platnými zákony. "Máme k dispozici několik právních posudků, které jednoznačně potvrzují procesní správnost postupu ministerstva při jmenování Erika Geusse do funkce podle zákona o České inspekci životního prostředí - a nikoliv dle zákona o státní službě- na podzim 2014 a jsou podle nás zcela nezpochybnitelné," sdělil Brabec.
Prošetřování svého kroku protikorupční policií nepokládá ministr za nic závažného. Jde podle něj jen o prověření procesního postupu. "Tento útvar je povinen zabývat se podněty na vysoké státní úředníky, aniž by měly jakoukoliv souvislost s případným podezřením na korupci, finanční kriminalitu či jiné závažné trestné činy. Ministerstvo předložilo všechny nezbytné dokumenty, které dle našeho názoru jednoznačně prokazují, že jmenování ředitele České inspekce životního prostředí proběhlo zcela v souladu s tehdy platnou legislativou," uvedl Brabec.
Skupina bývalých vedoucích pracovníků inspekce pár dní před potvrzením Erika Geusse v čele této kontrolní instituce podala "podnět k zajištění zákonnosti ve výběrovém řízení na služební místo vedoucího služebního úřadu - ředitele České inspekce životního prostředí". Podle těchto čtyř osob měl být Geuss z výběrového řízení, kterého se účastnili čtyři zájemci, vyškrtnut. Právě proto, že se na podzim 2014 nestal úředníkem podle nového služebního zákona, což byla nezbytná podmínka výběrového řízení.
"Podle našeho právního názoru měla být žádost Ing. Erika Geusse, Ph.D. z výběrového řízení vyřazena. Mělo se tak stát proto, že Ing. Erik Geuss, Ph.D. nesplňoval první nezbytnou podmínku, že se výběrového řízení může zúčastnit státní zaměstnanec," uvádí se v podání, které mé on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
Brabcovo případné pochybení přitom může přijít draho i stát - ve hře jsou miliony až desítky milionů korun coby kompenzace za neoprávněná rozhodnutí neplatně jmenovaného šéfa inspekce, která uděluje nemalé pokuty za znečišťování životního prostředí. Erik Geuss navíc po svém jmenování na konci roku 2014 provedl v úřadu poměrně rozsáhlou personální čistku a někteří inspektoři včetně odvolaných vedoucích se proti tomuto kroku rozhodli bránit soudní cestou. V žalobách přitom argumentují i tím, že Geuss nebyl jmenován v souladu s novým služebním zákonem, a žádají náhradu ušlé mzdy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.