Praha založí společnost Operátor pro správu opencard

Domácí
18. 2. 2014 13:39
Pražská karta už stála Prahu přes 1,2 miliardy korun (ilustrační foto).
Pražská karta už stála Prahu přes 1,2 miliardy korun (ilustrační foto).

Pražská rada schválila založení městské obchodní společnosti, která by v budoucnu měla spravovat problematický projekt Opencard. Do společnosti město vloží 100 milionů korun. Podle radního Jana Vašíčka (TOP 09) je to první krok k tomu, aby se Praha vymanila z nevýhodných smluvních vztahů. Záměr podléhá schválení zastupitelstvem.

S vlastníkem autorských práv, firmou eMoneyServices (EMS), musí Praha vyjednat prodloužení smlouvy končící v dubnu, za kterou je trestně stíhána část pražské rady. Pokud se obě strany nedohodnou, hrozí kolaps a projekt za více než miliardu skončí. Radní Vašíček už minulý týden řekl, že v řádu několika měsíců by se tak Pražané museli vrátit k používání papírových kuponů.

Rozhodující bude výsledek jednání o podobě další spolupráce. Ve hře je možnost, že Praha od EMS odkoupí veškerá práva k systému Opencard. Pokud ale jednání selžou, je jedinou cestou vzdát se opencard a v otevřené soutěži vysoutěžit celý nový systém. Příprava, soutěž a nasazení nového systému ovšem potrvá až dva roky. Do té doby musí provoz zajistit EMS. Pokud by tak neučinila, karty skončí a milion cestujících si bude muset vyzvednout papírové kupony.

Veškeré kroky a vyjednávání by měly být zastřešeny pod městskou společností, která ponese název Operátor. Rada si od ní slibuje sjednocení a zjednodušení dosud roztříštěného provozu, správy a rozvoje projektu. Založení společnosti je navíc podmínkou pro vstup potenciálních partnerů. Zájem projevily banky a platební instituce. Vrcholným orgánem firmy bude valná hromada, tedy rada města. Orgány v podobě dozorčí rady a představenstva budou mít po třech členech se čtyřletým funkčním obdobím.

Karta Opencard už vyšla Prahu přes 1,2 miliardy korun. Slouží hlavně jako tramvajenka, zároveň je možné s ní platit parkování nebo získat slevy, třeba při vstupu do zoologické zahrady. Problematický projekt pochází z doby někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Je ale kvůli němu stíhána část nynější i minulé rady včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09).

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ