Tři měsíce ve vazbě
Rath chce domů. Bude soudu stačit milionová kauce a přes 30 ručitelů?
19.08.2012 10:42 Aktualizováno 19.08. 13:11
Okresní soud Praha-východ se bude v pondělí zabývat další žádostí obviněného poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) o propuštění z vazby. Zvažovat bude také to, zda by mohl politikovi pobyt ve věznici nahradit finančními a písemnými zárukami. Kauci za Ratha nabízí soudu poslancova přítelkyně a matka jednoho z jeho synů Renata Horká a jeho otec Ratmír Rath. Za jeho propuštění na svobodu chtějí složit každý půl milionu korun. Písemně se za politika zaručilo přes 30 lidí.
Rathovi se tento týden změnil režim vazebního stíhání, již může telefonovat a má snadnější návštěvy a přístup k dopisům. Vypršela mu totiž tříměsíční lhůta pro jednu z příčin vazby - možné ovlivňování svědků. Z tohoto důvodu také již může za své propuštění nabízet záruky. Okresní soud bude nejprve posuzovat, zda lze vůbec poslanci pobyt ve věznici za kauci vyměnit, teprve poté by případně jednal o výši finanční záruky.
Rath zůstává nyní ve vazbě kvůli obavě z toho, že uteče a že bude pokračovat v trestné činnosti. Okresní soud před nedávnem rozhodl, že druhý z důvodů již pominul. Odvolací středočeský krajský soud však jeho verdikt na základě stížnosti státního zástupce zrušil. Uvedl, že by se mohl politik dopustit korupce znovu, protože zůstal poslancem. Rathovi advokáti však namítají, že policisté jejich klienta neviní z žádné kriminální činnosti, která by souvisela s jeho působením ve sněmovně. Podle nich je to nátlak, aby se poslaneckého mandátu vzdal.
Politikovi právníci tvrdí, že krajský soud svým rozhodnutím zasáhl do nezávislosti okresního soudu, a chtějí si kvůli tomu stěžovat u Ústavního soudu. Krajský soud prý uvedl, že "při propuštění obviněného na svobodu hrozí přinejmenším podstatné ztížení dosažení účelu trestního stíhání". Odvolací soud podle obhájce Romana Jelínka tak nepřímo vzkázal prvoinstančnímu soudu, že pokud nyní poslance na svobodu propustí, krajský soud jeho rozhodnutí zruší a poslance ve vazbě nechá.
Pondělní jednání bude neveřejné. Zúčastnit by se ho však měli státní zástupce, obhájci i samotný Rath. Podle advokáta Romana Jelínka by měl soud vyslechnout i Rathova otce a přítelkyni, kteří nabídli kauci. Písemné záruky pak poslali například senátoři Jan Žaloudík (ČSSD) a Vladimír Dryml (SPOZ), poslanci Richard Dolejš (ČSSD), Jiří Šlégr (NS-LEV 21) a Stanislav Huml (ČSSD), osobní tajemník kardinála Dominika Duky Milan Norbert Badal a starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl.
Zmanipulovaná zakázka
Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. Podle médií přijal od zástupců firem Hospimed, Puro-Klima a B.Braun Medical celkem devět milionů korun.
Spolu s Rathem zadržela policie v květnu dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a exposlance Petra Kotta. Také oni se podle odposlechů podíleli na machinacích se zakázkami ve středočeských nemocnicích. V červenci pak detektivové začali stíhat devátého člověka, na počátku srpna přibyli další dva obvinění.
Kromě Ratha je v současnosti ve vazbě dalších pět obviněných. Z původních sedmi byla propuštěna kladenská podnikatelka Ivana Salačová, obchodnímu řediteli Konstruktivy Branko Tomáši Mladému zase tento týden vypršela takzvaná koluzní vazba a z jiného důvodu vazebně stíhán nebyl. Soud podle mluvčího Jiřího Wažika neobdržel zatím od žádného z dalších obviněných žádost o propuštění z vazby.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.