Svátky v base
Rath prosedí Vánoce za mřížemi. Domů se nepodívá
11.12.2012 06:08 Původní zpráva
Teplo domácího krbu s vánočním stromkem, kaprem a dárky si letos nevychutná bývalý středočeský hejtman, trestně stíhaný poslanec David Rath. Není totiž již zřejmě žádná šance, že by byl ze svého nynějšího příbytku - zamřížované cely - do Vánoc propuštěn.
"Žádost o propuštění z vazby lze podle zákona opakovat po třiceti dnech, tato lhůta u pana Ratha dosud neuplynula," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ žalobce Krajského státního zastupitelství v Praze Petr Jirát, který kauzu dozoruje.
Ohledně vazby Davida Ratha rozhodoval naposledy Krajský soud v Praze v polovině listopadu. Novou žádost o propuštění na svobodu mohou tedy jeho právníci podat až ve druhé půlce prosince. Přijde k rukám dozorového státního zástupce Petra Jiráta, který, jak řekl, důvody vazby stále spatřuje, proto žádosti nevyhoví a věc zašle Okresnímu soudu Praha-východ. "Žádost musím odeslat do pěti dní," upřesnil žalobce. Jak je tedy patrné, není reálné, aby se ještě letos poslanec vyspal ve své vlastní posteli. Bude se prozatím muset spokojit s kavalcem vězeňským, i když již ne v Litoměřicích, ale ve věznici v Praze, kam to za ním rodina, obhájci i orgány činné v trestním řízení budou mít o poznání blíž.
Jak Petr Jirát konstatoval, vyšetřování korupční aféry kolem machinací s penězi z fondů Evropské unie končí. "Tento, nejpozději příští týden začneme se seznamováním obviněných se spisem," uvedl. Jak dlouho to potrvá, si netroufl odhadnout. "Záleží na tom, kolik času budou potřebovat na studium materiálů a jaké budou mít návrhy na doplnění dokazování." Žalobce předpokládá, že začátkem příštího roku pošle případ soudu.
Rath má v ohni ještě další čtyři želízka, a to v podobně ústavních stížností. "Ústavní soud vyřídil prozatím tři ze sedmi Rathových stížností. V červenci, září a říjnu byly odmítnuty jako neopodstatněné," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová, takže zbývají čtyři nerozhodnuté. Týkají se zejména vazby a zabavení nemovitostí jako náhradní hodnoty výnosu z trestné činnosti. "Informace, které se objevily v médiích minulý týden, že jsme již rozhodli, byly nepravdivé," podotkla. Termín vyřešení těchto stížností nelze podle slov mluvčí předvídat.
Co Kott a Pancová?
Poslancovi spoluobvinění Petr Kott a Kateřina Pancová opět požádali o propuštění na svobodu. "Jsem hluboce přesvědčen, že důvody vazby u obou klientů nejsou," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ jejich obhájce Tomáš Sokol. "Žádost jsem dostal, nevyhověl jsem jí a odeslal věc k Okresnímu soudu Praha-vchod," uvedl žalobce Petr Jirát.
I jejich naděje na propuštění z vazby je mizivá. I kdyby soud jejich žádostem vyhověl, podá si proti tomu státní zástupce stížnost a věc opět poputuje na krajský soud. Nelze to však zvládnout do konce roku, takže ani oni dva se doma pod jmelím letos líbat nebudou. "Úvaha, že na svobodu v tomto roce propuštěni nebudou, je správná," konstatoval mluvčí okresního soudu Jiří Wažik, podle jehož slov by u nich první kolo rozhodování mohlo proběhnout ještě do Vánoc.
Padlý středočeský hejtman David Rath je viněn z přijetí úplatku, za což mu podle trestního zákoníku hrozí až dvanáctileté vězení. Maximálně desetiletým odnětím svobody pamatuje novela na ostatní obviněné, kteří čelí podezření, že manipulovali s nemalými finančními prostředky z eurofondů.
Kriminalisté poslance Davida Ratha obvinili v polovině května z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. K dalšímu trestnímu stíhání vydala sněmovna Ratha 7. září.
Společně s Rathem byla obviněna mimo jiné ředitelka Oblastní nemocnice Kladno Kateřina Pancová a její náměstek a zároveň partner Petr Kott. Bývalý poslanec ODS se ve sněmovně zviditelnil v září 2003, kdy kvůli opilosti zmeškal důležité hlasování o reformě veřejných financí. Oba - stejně jako další stíhaní - čelí obvinění ze zločinu poškozování finančních zájmů Evropské unie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.