Krajský soud v Praze zamítl žádost exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) o propuštění z vazby, v níž je 16 měsíců. Soud se obává, že Rath, obžalovaný spolu s dalšími deseti lidmi z korupce, by se mohl vyhnout hlavnímu líčení a případnému vězení tak, že by uprchl nebo se skrýval.
Rath žádal o propuštění počtvrté od svého zadržení loni v květnu.
Soudce však také uvedl, že "postupem času závažnost obavy ubývá na intenzitě" a v budoucnu bude možné přijmout za vazbu záruky a Ratha propustit. Zatím to ale podle něj nejde.
Podle advokátů Ratha Adama Černého a Romana Jelínka si jejich klient myslí, že by bylo lepší nepodávat stížnost. "My si myslíme, že bychom ji radši podali. Musíme to ještě projednat," řekl Černý. Na podání mají lhůtu tří dnů. Důvodem Rathova rozhodnutí je prý mimo jiné "lehká rezignace". "Myslím, že má takový pocit, že už to nemá cenu," dodal advokát. Další žádost mohou obhájci podat měsíc poté, kdy rozhodnutí nabude právní moci, což podle Černého může trvat zhruba dva měsíce.
Soudce Robert Pacovský neuznal záruky, které Rath uvedl po podání žádosti. Obžalovaný sliboval, že bude chodit do práce a starat se o svého otce, který se zotavuje z vážného zranění páteře.
Soud také nepřijal "záruky za chování" Ratha od čtyř známých osobností - herečky a političky Taťány Fischerové, herce a režiséra Jana Kačera, starosty Hostivic Jaroslava Kratochvíla a bývalého olympionika a reprezentanta v desetiboji Roberta Změlíka. "S touto zárukou se nelze spokojit, protože tyto osoby by nemusely být způsobilé jej od útěku odradit," uvedl soudce.
Důvody vazby podle Pacovského trvají zejména kvůli důkazům, které jsou ve spisu. "Je zde důvodné podezření, že se skutky staly a mají znaky popsaného trestného činu," dodal soudce. Zmínil se o domovních prohlídkách, odposleších a okolnostech Rathova zadržení, ze kterého již dříve nechal přehrát videozáznam. Odposlechy jsou na programu soudu v následujících týdnech.
Pacovský uznává, že vazba je krajní řešení, musí však prý také brát v úvahu vysoký trest, který Rathovi hrozí - až 12 let vězení. To je důvod obavy, že by se chtěl Rath vyhnout po propuštění jak hlavnímu líčení, tak případnému výkonu trestu..
Krajský soud v Praze také vyslechl Otakara Čmelinského, šéfa firmy Ve-zak, která zařizovala losování ve výběrovém řízení u opravy gymnázia v Hostivicích.
Obžaloba soutěž řadí ke zmanipulovaným tendrům. Čmelinský soudu tvrdil, že ani jedno ze dvou losovacích zařízení nemá, protože mu je ukradla skupina maskovaných mužů.
Čmelinský řekl, že měl dvě elektronická zařízení určená k losování firem, a výběr nebylo možné ovlivnit. Přístroje však nyní podle svých slov nemá, protože je počátkem loňska odcizila skupina mužů v kuklách. Údajné přepadení prý polici nehlásil, protože měl strach o rodinu. "Vyhrožovali, že mi přejedou autem děti na cestě do školy, když to nahlásím," uvedl. Údajnou krádež popsal později při výslechu na polici, která ho pozvala kvůli kauze Ratha v červnu a září 2012.
Žalobce v kauze viní 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Týkaly se prý modernizací nemocnic a stavebních projektů. Tendry podle něj vyhrávaly předem domluvené firmy. Vše údajně vypadalo navenek v pořádku, protože ostatní zúčastněné společnosti dělaly v obchodních soutěžích domluvené "křoví". Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení. |