Ministr obrany Alexandr Vondra hodlá vládě ještě na podzim předložit kompletní materiál o ochraně vzdušného prostoru a horečně se připravují i podmínky pro vypsání nového tendru na nadzvukové stíhačky. Vojáky však zatím opětovné tahanice kolem letadel nevzrušují a s pronajatými gripeny se připravují na hlídaní nebe nad pobaltskými státy.
Ani sychravé počasí a zhoršené podmínky viditelnosti nezastavují na vojenské letecké základně v Čáslavi každodenní rutinu. Dopoledne i odpoledne vzlétají stíhačky k nebi, aby se zhruba po dvaceti minutách až půl hodině vracely zpátky na základnu. V technickém hangáru, kde probíhá pravidelná údržba letadel, je to podobné. Myšlenka na to, zda se piloti a technici budou muset po deseti letech školit na úplně nové stroje, nikoho v podstatě nevzrušuje.
"S gripeny panuje spokojenost. Víc nedokážeme ovlivnit a ani nám to nepřísluší. Je to v rukou politiků,” říká jeden z techniků. Tisková mluvčí čáslavského útvaru Denisa Smitalová poznamenává, že v současné chvíli je pro české nadzvukové letectvo prioritou příprava na domluvené hlídání nebe nad pobaltskými státy, které mají mít příští rok na starosti čtyři české supersoniky. "Soustředíme se na tento úkol,” poznamenala.
O osudu českého armádního nadzvukového letectva chce přitom vláda začít rozhodovat už velmi brzy. Desetiletý pronájem švédských gripenů, který státní kasu vyšel na 20 miliard korun, sice skončí až za tři roky, ministr obrany Vondra však tlačí na to, aby podmínky nového výběrového řízení byly představeny ještě do konce tohoto roku. Mezi řádky v jím poskytnutých rozhovorech médiím lze vyčíst, že pro výrobce gripenů – švédskou zbrojovku Saab – nebude rozhodně lehké vítězství v soutěži obhájit. Přestože je armáda se stroji JAS
Švédové se přesto nevzdávají. Ředitel Gripen International Bengt Littke, který má kontrakt s Českou republikou na starosti, hovoří o tom, že se Skandinávci nového tendru určitě zúčastní.
"Je to logické. Máte na gripeny proškolené desítky techniků a vaši piloti si se strojem rozumějí. To dokazuje i jejich umění, které předvádějí na pravidelných leteckých dnech v rámci takzvaných tygřích letek. Nejjednodušší a nejlevnější cestou by bylo koupení pronajatých stíhaček,” míní Littke a jedním dechem dodává, že se nebrání ani novému tendru. "Čekáme ale samozřejmě na zveřejnění podmínek,” doplnil.
Ve prospěch gripenů, které by však kvůli zvýšeným požadavkům zřejmě musely projít další modernizací, hovoří nejenom proškolení a vylétaní vojáci. Velkým plusem stroje, kterému kvůli konstrukci z lehkých "plastových” kompozitů technici láskyplně přezdívají bakeliťák, je i jejich poměrně snadná údržba. Základní doplňování munice a dalších součástí lze provádět bez složitého nářadí, pouze rukama. Kompletní výměna motoru by se měla podle techniků stihnout za neuvěřitelnou hodinu.
Temným mrakem, který zbrojovce Saab dělá pořádné vrásky na čele, jsou naopak stále nevyvrácená podezření z rozsáhlé korupce, jež měla provázet původní kontrakt s českou armádou. Při plánovaném prodeji 24 kusů gripenů za skoro 60 miliard korun od tehdejšího konsorcia BAE/Saab mělo za vlády Miloše Zemana a ministra obrany Jaroslava Tvrdíka na začátku tisíciletí na soukromé účty některých českých politiků putovat bezmála 540 milionů korun.
O korupci otevřeně hovořila anglická i švédská prokuratura. Londýn dokonce oznámil, že má fax, v němž rakouský lobbista pracující pro BAE požadoval v roce 2001 tři miliardy korun na úplatky pro české funkcionáře. Soudnímu procesu v Británii zbrojovka BAE zabránila jenom díky tomu, že zaplatila obří pokutu půl miliardy dolarů. V Česku probíhalo prozatím vyšetřování bezvýsledně.
Nutno podotknout, že Saab se s BAE rozešel a současný pronájem gripenů, který byl uzavřen přímo mezi švédskou a českou vládou, již podobná podezření neprovázela. Přesto premiér Nečas na adresu výrobce gripenů a jeho dalšího působení v české armádě uvedl, že švédská vláda i Saab budou muset nejprve doložit všechny podklady o údajné korupci.
"Švédská prokuratura s českou policií spolupracovala a materiály k případu byly zveřejněny na internetu. Nevím, proč to premiér Nečas říkal. Bylo to hodně nešťastné vyjádření,” podotkl Bengt Littke v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny.