Slovenská armáda nakoupila obrněná vozidla Iveco oproti české o třetinu levněji. Slováci jednali bez soukromého zprostředkovatele a jeden transportér je stál v přepočtu 27 milionů korun, zatímco Čechy 43 milionů.
Jednu z největších armádních zakázek poslední doby, kterou jako zprostředkovatelé získaly firmy Praga Export a Omnipol bez výběrového řízení, uzavřel podle deníku E15 koncem roku 2009 bývalý ministr obrany Martin Barták.
Čísla zveřejněná slovenským ministerstvem obrany podle deníku popírají Bartákovo tvrzení, který se Slováky uzavřel memorandum o společném nákupu. Exministr ujišťoval, že tento postup cenu sníží. Obhajoval tím fakt, že na zakázku nevypsal výběrové řízení.
Nákup pro slovenskou armádu zprostředkoval státní Vojenský opravárenský podnik Trenčín. "Průměrná cena za kus byla 1,051 milionu eur, včetně 19procentní DPH," řekl deníku mluvčí slovenského ministerstva obrany Milan Lukáš.
Barták uzavřel smlouvu na dodávku 90 obrněnců s norskými zbraňovými věžemi Kongsberg za 3,6 miliardy korun, dalších 300 milionů korun budou stát rušičky a jiné vybavení. Slovenské transportéry jsou vybaveny věžemi, které vznikly ve spolupráci českého VOP 026 Šternberk a slovenské firmy EVPÚ Nová Dubnica, píše deník.
Ministerstvo obrany se už dříve hájilo tvrzením, že za vozidla zaplatí "asi jen" dvě miliardy korun, zbytek podle úřadu připadá na věže a DPH. Tedy právě zbraňové systémy dodávané Omnipolem cenu českých transportérů prodražily. Deník upozornil, že média dosud srovnávala ceny, za něž italské obrněnce nakupovaly jiné země, například Norsko či Slovinsko. I když i tam je rozdíl proti ČR propastný, není zřejmé, zda kalkulace zahrnují daň.
Z auditu zakázek, jejž nařídil šéf resortu obrany Alexandr Vondra (ODS), vyplynulo, že Praga Export a Omnipol si naúčtovaly marži přes 19 procent, napsal dnes E15.