Soud osvobodil budějovického exprimátora Thomu

Domácí
8. 12. 2016 12:57
Juraj Thoma (vpravo) se svým obhájcem.
Juraj Thoma (vpravo) se svým obhájcem.

Pražský vrchní soud ve čtvrtek zprostil viny ze zneužití pravomoci bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomu. Vyhověl mužovu odvolání a zrušil rozsudek, který Thomu posílal na pět let do vězení, a navíc mu ukládal pětiletý zákaz činnosti ve výkonných orgánech obcí i povinnost uhradit městu škodu 12,5 milionu korun. Senát zároveň zamítl odvolání státního zástupce, který požadoval Thomu potrestat přísněji, i za porušení pravidel hospodářské soutěže. Čtvrteční rozhodnutí je pravomocné.

Thoma byl primátorem v letech 2006 až 2014. Obžaloba mu vytýkala to, že v červnu 2010 uzavřel se společností BitServis dodatek ke kontraktu o dodávce počítačového zařízení a vybavení. Musel si prý být vědom toho, že dodatek představuje novou smlouvu, kterou neprojednala rada města.

Thoma popsal své pocity bezprostředně po osvobozujícím verdiktu jako "obrovskou úlevu". "Od samého začátku jsem tvrdil, že ten příběh je vykonstruovaný. Dnešek je pro mě velikým důvodem, proč jít slavit. Šest let jsem byl vláčen jako největší zločinec veřejnými diskusemi. Kdo tím neprošel, neumí si představit, jak mu to obrátí život naruby," řekl. Dodal, že po celou dobu trestního řízení ho podporovala řada lidí, s negativními reakcemi se prý setkával méně často.

"Nebylo prokázáno úmyslné zavinění obžalovaného, a proto nalézací soud pochybil, když obžalovaného uznal vinným úmyslným trestným činem zneužití pravomoci úřední osoby," řekl předseda odvolacího senátu Vladimír Vočka. "Zvažovali jsme, zda jednání nenaplnilo skutkovou podstatu jiného trestného činu, a dospěli jsme k názoru, že tomu tak není," doplnil. Českobudějovický krajský soud podle něj nezvážil dostatečně pečlivě všechny okolnosti případu a opíral se o spekulace o sice možných, ale neprokázaných skutečnostech.

České Budějovice odkázal soud s požadavkem na náhradu údajně způsobené škody do občanskoprávního řízení.

Thoma se hájil tím, že rada města schválila původní smlouvu z roku 2007, uzavřenou na dobu neurčitou. Dodatek byl jen formální úpravou dalšího postupu. V tom, že podepsání dokumentu je v pořádku, ho prý utvrdili pracovníci odboru informačních technologií i právníci. Kladné stanovisko dostal také od náměstkyně, která měla IT na starost. Starostové se podle něj dostávají do začarovaného kruhu, protože část policie a státních zástupců si myslí, že by měli být všeználky. Sám Thoma je profesí archeolog, nikoliv právník, což zdůraznil i odvolací senát.

Policie Thomu obvinila v září 2012, o několik měsíců později bylo stíhání zastaveno. Policisté se však k vyšetřování vrátili a od března 2014 čelil Thoma obžalobě. Trestní řízení bylo podle Thomy kampaní, která ho měla zlikvidovat společensky, politicky i existenčně. Poukazoval na to, že se na přípravě dodatku nepodílel: nedal pokyn k jeho vypracování ani se nezúčastnil jednání s dodavatelskou firmou, což potvrdili svědci. V minulosti své obvinění označil za vendetu ODS. Thoma byl do roku 2010 primátorem právě za občanské demokraty, poté se stal lídrem nově vzniklého hnutí Občané pro Budějovice.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pancer Václav

Další čtení

Zleva Eva Ulmová s fenou Kali, Ema Horáková se psem Tobym, Eliška Eisová s portrétem feny Elvíry, Klára Šlechtová s fenou Ornou a Petr Houdek se psem Codym na vyhlášení výsledků 15. ročníku záchranářské ankety Statečné psí srdce.

Příběhy Statečných psí srdcí: Zachránili životy, pomáhají lidem, našli drogy i zbraně

Domácí
29. 4. 2025

Za zřícení budovy v centru Prahy uložil soud podmínku a zákaz činnosti

Domácí
28. 4. 2025

Česko od půlnoci ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ