Soud povolil předání údajného českého převaděče do Belgie

Domácí
12. 1. 2016 19:51
Jeden z údajných organizátorů nelegálního převozu migrantů Zdenko Grundza.
Jeden z údajných organizátorů nelegálního převozu migrantů Zdenko Grundza.

Pražský městský soud v úterý povolil předání Čecha Zdenka Grundzy k trestnímu stíhání v Belgii. Muž čelí obvinění z toho, že jako člen organizované česko-albánské skupiny zařizoval v letech 2013 až 2015 transporty migrantů do Velké Británie. Gang se údajně vedle nelegálního převozu lidí dopouštěl i nedovoleného překračování státních hranic a praní špinavých peněz. Soudní usnesení není pravomocné, Grundza si proti němu obratem podal stížnost.

Podle belgických úřadů skupina převážela do Velké Británie 15 až 25 migrantů týdně. Běženci prý za převoz platili částky od 500 do 5000 britských liber (18 až 180 tisíc korun). Grundzu je údajně možné spojit "v podstatě se všemi převozy" uskutečněnými od 7. října 2013 do 23. února loňského roku. "Okolnosti převozů jsou často otřesné a nebezpečné," konstatovala belgická soudkyně v žádosti o předání k trestnímu stíhání.

Grundza žije ve Velké Británii, pravidelně ale cestoval do Česka. Podle kriminalistů pravděpodobně proto, aby organizoval nelegální převozy, najímal řidiče, doprovázel transporty do Velké Británie a aby ručil za nakládku lidí a za vyplacení odměn řidičům.

Nesrovnalosti v zatykači

Je prý v úzkém kontaktu s údajným spolupachatelem Antonem Gjekajem, čímž prý tvoří "spojnici mezi českou a albánskou kriminální organizací ve Velké Británii". Grundza popřel, že by se s Albánci znal. Evropský zatýkací rozkaz prý obsahuje "spoustu nesrovnalostí".

Český policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu koncem loňského listopadu oznámil, že na základě eurozatykače zadržel Grundzu, další dva muže a jednu ženu české státní příslušnosti, kteří údajně byli hlavními organizátory nezákonného převozu běženců z Albánie, Sýrie, Makedonie a Kosova. Jako řidiče vozů si prý najímali sociálně slabé Čechy a Slováky. Skupině pachatelů údajně převozy vynesly přes 13 milionů korun. Některým jejím členům hrozí v Belgii až 20 let vězení.

O splnění podmínek pro předání dalšího z údajných převáděčů, Petra Karlíka, bude pražský městský soud rozhodovat ve středu. Oba muži jsou ve vazbě kvůli obavám, že by se mohli skrývat a vyhýbat se trestnímu řízení. Předání dalších dvou obviněných řeší ústecký krajský soud.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ