Pražský tunel Blanka bude oproti původním plánům dražší nejméně o osm miliard. Město zaplatí minimálně 36 miliard korun. Radní pro stavbu stanovili finanční strop 36,98 miliardy korun, částka ale obsahuje miliardovou rozpočtovou rezervu. Minulé vedení města tvrdilo, že tunel bude stát 28 miliard korun. Kvůli dohodě se změní smlouvy s dodavateli.
Radní také rozhodli, že tunelový komplex bude zprovozněn nejpozději v dubnu 2014. Projednali i analýzy, které si město v minulých měsících zadalo. "Je to poprvé, kdy je dohodnuta stropová cena. Nemůže být navyšována bez vědomí a přímého souhlasu primátora nebo prvního náměstka a rady," řekl řekl po jednání rady primátor Bohuslav Svoboda.
Město v době, kdy byl primátorem Pavel Bém (ODS), uvádělo, že za tunel zaplatí 28 miliard korun. Nové vedení radnice však po svém nástupu zjistilo, že má zaplatit o deset miliard více. Politici poté slíbili, že se pokusí dohodnout snížení ceny. Podle náměstka primátora Karla Březiny se podařilo nalézt úspory u dodavatelů stavby i u požadavků například městských částí. Nevznikne proto takzvaný baldachýn na Letné, výtvarné ztvárnění výdechů z tunelu a zakryt nebude úsek od nového Trojského mostu po most Barikádníků. Praha tak celkem zaplatí méně o 1,15 miliardy.
Březina dodal, že původně uváděná cena nepočítala s valorizací a byla stanovena podle tehdy platné DPH. "Selhala otevřenost radnice vůči veřejnosti ale i otevřenost uvnitř radnice. Rada se zabývala Blankou ve chvílích propadu, ale ne na pravidelných jednáních," poznamenal Březina na otázku, proč tehdejší vedení stále opakovalo jako konečnou cenu 28 miliard korun a proč snížení ceny dohodla až současná koalice.
Problematická stavba
Radní sestavili společnou skupinu, která se bude stavbou pravidelně zabývat. Za úkol má připravit podpis smluvních dodatků, ve kterých budou zohledněny dohody o snížení ceny i o termínu dokončení.
Stavba tunelového komplexu začala již v roce 2007, délka severozápadní části městského okruhu bude téměř 6,4 kilometru. Doplní tak již provozovaných 17 kilometrů okruhu. Budování od počátku provází množství problémů. Během ražby se tunel třikrát propadl a Metrostav kvůli nehodám dostal od báňského úřadu několik pokut. Místní obyvatelé si často stěžovali na hluk nebo prašnost ze stavby.
Několikrát se také posunul termín dokončení, původně jej měla první auta vyzkoušet již letos. Radní dnes jako nejzazší termín určili duben 2014. Tunel by poté měl fungovat ve zkušebním provozu, definitivní dokončení všech prací je naplánováno do konce roku 2016.