Už měli být pryč. Přes sto Romů v ghettu zůstalo, opravují domy

Domácí
5. 8. 2012 12:45
Romové měli ghetto opustit do sobotní půlnoci.
Romové měli ghetto opustit do sobotní půlnoci.

Kolem 140 lidí, převážně Romů, stále zůstává v ghettu Přednádraží v Ostravě-Přívoze, které měli podle nařízení stavebního úřadu v sobotu opustit. Je mezi nimi velké množství dětí. Lidé se snaží domy částečně opravit, chtějí usilovat o to, aby úřad své rozhodnutí změnil.

"Míchají maltu, chystají se zazdívat sklepy. Čekáme na hřebíky, abychom mohli deskami zabezpečit vstupy na nebezpečné balkony," řekl aktivista Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, který obyvatelům ghetta pomáhá. V pondělí se podle něj obyvatelé ghetta chystají sdělit stavebnímu úřadu, že určité vytýkané závady odstranili, a požádají, aby úřad zrevidoval své rozhodnutí a vydal nové stanovisko.

Oldřich Roztočil, majitel společnosti Domy Přednádraží, které budovy patří, řekl, že lidi vyzval, aby domy opustili. Odmítli to ale udělat. "Čekal jsem, že přijdou minimálně úředníci, když v pátek tvrdili, že je to tu životu nebezpečné a muselo se to zavírat ze dne na den, ale nepřišel nikdo," řekl Roztočil.

Mluvčí radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková řekla, že úředníci půjdou zkontrolovat, zda jsou domy vyklizené, v pondělí. "Pokud nebudou domy vyklizené, podniknou úředníci další kroky, které budou součástí správního řízení. V této chvíli ale nemůžu říct, jak budou postupovat," řekla Pondělíčková.

Domy mají poškozené konstrukce a není v nich funkční kanalizace.Roztočil řekl, že jednání úřadů vnímá jako účelovou věc. To podle něj potvrzuje i fakt, že zatímco v pátek lidem říkali, že kvůli stavu domů mohou zemřít, teď situaci sledují v médiích z pohodlí domova a nedělají nic. "Ráno jsem zjistil, že ti lidi tady jsou úplně bez peněz, tak jsme koupili nějaké jídlo. Přicházejí je sem podpořit i Romové z okolí, kteří se obávají, že se úřad bude chtít podobným způsobem zbavit i jich. Zítra (v pondělí) podám odvolání a chci taky zjistit od stavebního úřadu, jestli nenajdeme cestu nějakého provizorního řešení," řekl podnikatel.

Vishwanathan chce apelovat na ostravské vodárny a kanalizace, aby obnovily dodávku vody. "To je porušení lidských práv, že lidem můžou takhle vypnout vodu. Zajišťuje jim ji jedná nevládní organizace, to můžeme dělat do pondělí, víc nebudeme schopni," řekl aktivista. Dodal, že by v domech údajně měly být v pondělí vypnuty i plyn a elektřina.

Vodárny zastavily dodávky vody před týdnem v pátek. Důvodem byla nezaplacená faktura. Roztočil řekl, že jemu zase dlužili nájemníci. Podle něj se situace s placením i se stavem domu výrazně zhoršila v posledních několika měsících, kdy úředníci lidem říkali, že se to tam stejně bude všechno bourat.

Lidé se snaží domy částečně opravit, chtějí usilovat o to, aby úřad své rozhodnutí změnil.Stavební úřad rozhodl o uzavření domů v pátek, na vystěhování dostali jejich obyvatelé jeden den. Původně v ghettu žilo asi 200 lidí, část se jich už ale odstěhovala na ubytovnu. Ze zbylých obyvatel podle Roztočila pouze dvě rodiny mají platné nájemní smlouvy. Ostatním nájemníkům už smlouvy skončily, další lidé tam žili načerno. Někteří lidé tam ale bydlí i přes 30 let.

Mezi hlavní závady, kvůli kterým úřad o uzavření domů rozhodl, patří hrubé poškození konstrukcí, stropů či vnitřní rozvody elektroinstalace, které nejsou schopny bezpečného provozu. V domech je dlouhodobě nefunkční kanalizace. Už týden lidem v bytech neteče voda, dováží ji cisterna. Porouchaná kanalizace, o které není jasné, komu vlastně patří, je podle Roztočila důvodem, proč nemohl domy opravit.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ