V JAR se debatuje o vydání Krejčíře, soud mu snížil trest

Domácí
30. 8. 2010 11:30
Krejčířovi snížil soud trest o půl roku.
Krejčířovi snížil soud trest o půl roku.

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř si myslí, že snaha o opětovné projednání již jednou zamítnuté žádosti o jeho vydání z Jihoafrické republiky do Česka je součástí širšího spiknutí, do kterého jsou zapletení i jihoafričtí úředníci. Naznačil to v rozhovoru pro jihoafrický deník Rapport.

Rozhovory s Krejčířem zveřejnilo v minulých dnech v JAR už několik sdělovacích prostředků. Projednávání možnosti Krejčířova vydání před jihoafrickým soudem přijde na pořad v pátek. Vrchní soud v Johannesburgu před několika dny nicméně rozhodl, že Krejčíř nemůže být zatčen ani odtamtud deportován či vydán jiné zemi, dokud nepadne konečné rozhodnutí o jeho žádosti o politický azyl v JAR. Projednávání azylu by mohlo začít někdy v listopadu.

Pokud by dnes soud zrušil rozhodnutí o zamítnutí žádosti o vydání Krejčíře, rozjela by se nová vydávací procedura. I kdyby se nakonec jihoafrické úřady rozhodly ho vydat, podle Krejčíře utečou další čtyři roky, než by se tak fakticky mohlo stát vzhledem k tomu, že musí nejdřív skončit azylová procedura.

V souvislosti s revizí zamítnutí jeho vydání Krejčíř obvinil ze spiknutí lidi jak v jihoafrické státní prokuratuře a policii, tak českou tajnou službu. Zahrnul mezi ně také Paula O'Sullivana, bývalého šéfa bezpečnosti na johannesburském mezinárodním letišti, který podal žalobu na člena jihoafrického podsvětí údajně spojeného s Krejčířem.

Českého podnikatele označil za hlavu "zlého mezinárodního zločineckého syndikátu, který chce převzít kontrolu nad jihoafrickým podsvětím". O'Sullivan má podle Krejčíře slíbeno od české tajné služby půl milionu dolarů, pokud se podnikatele do Česka vyhostit podaří. Podle Rapportu se O'Sullivan tomuto tvrzení v sobotu vysmál.

Podle Rapportu se Krejčíř dokázal zapsat v Jihoafrické republice svými styky s tamějšími kontroverzními podnikateli a osobnostmi ze zločineckého podsvětí do širšího povědomí. Podnikatel tvrdí, že nikoho nevyhledával, ale že má peníze a hromadu kontaktů a že všichni vycítili možnost s ním podnikat, takže se k němu slétali jak "včely na med".

Před restaurací, kterou má pod kontrolou, se objevují jeho dvě porsche, Lamborghini Murcielago, Ferrari Spider nebo mercedes. Část zařízení chrání neprůstřelné sklo, které nechal nainstalovat, když údajně zjistil, že česká vláda poslala do JAR ruské komando, aby ho chytlo nebo zastřelilo, třeba pomocí ostřelovačů.

Krejčíř bydlí v čtyřpodlažní honosné vile za 20 milionů randů (53,2 milionu korun) s velkým bazénem. Vlastní také rekreační objekt v lokalitě Vaal Dam. Kromě manželky a staršího syna má ještě devítiměsíčního chlapečka.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. V rozhovoru pro Rapport tvrdil, že neuprchl, protože mu státní žalobce dovolil odejít. "V mé koupelně nebylo žádné okno. Nevím, jak bych mohl uprchnout dvaceti mužům se samopaly a maskovanými obličeji," řekl.
Krejčířova manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství. Do JAR přiletěli Krejčířovi v roce 2007 na falešné pasy s jinými jmény, přičemž podnikatel tvrdí, že si myslel, že jsou pravé.

Soud v Olomouci mu snížil trest  

Krejčíř spoléhá na dlouhý proces udělení azylu v JAR.Vrchní soud v Olomouci snížil uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi trest za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice, uložil mu šest let vězení. Podle loňského verdiktu vrchního soudu, který Nejvyšší soud zrušil, měl podnikatel ve vězení strávit 6,5 roku.

Krejčíř akcie podle soudu vylákal od firmy Frymis a nevrátil je. Jejich nezaplacením způsobil škodu téměř 75 milionů korun. Krejčíř prý akcie otrokovické teplárny získal jako jednatel firmy Corado Credit z Českého Těšína. Podle obžaloby je vylákal pod falešnou záminkou, že je potřebuje pro účetní operace své společnosti. Akcie však v rozporu s dohodou nevrátil, ani za ně údajně nepředal peníze.

Podvod s akciemi otrokovické teplárny je jen jednou z Krejčířových trestních kauz. Podnikatel, který je souzen jako uprchlý a v současné době pobývá v Jihoafrické republice, je v ČR stíhán i kvůli daňovému úniku, dalším podvodům nebo pro nedovolené ozbrojování.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ