Vondra: Spoutaný Rath ve sněmovně? Lahůdka i pro zahraniční média

Domácí
27. 5. 2012 12:51
David Rath po sestkání s členy mandátního a imunitního výboru.
David Rath po sestkání s členy mandátního a imunitního výboru.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) se v souvislosti s korupční kauzou poslance a exhejtmana Davida Ratha nechovala nestranně, míní poslanec ČSSD Jan Hamáček. V pořadu Partie televize Prima v neděli prohlásil, že by od Němcové uvítal méně aktivistické vystupování. Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra jeho názor odmítl. Oba politici se neshodli ani v tom, zda by Rath měl mít možnost ke své kauze vystoupit na otevřeném či uzavřeném jednání sněmovny.

Miroslava Němcová 15. května oznámila, že vydala souhlas s odevzdáním poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha k soudu."Ona nebyla schopna zakrýt jistý úsměv, vypadalo to až trošku škodolibě," připomněl Hamáček tiskovou konferenci Němcové, na níž šéfka sněmovny médiím oznámila, že dala souhlas k Rathovu stíhání. Její vystupování v následné době pak podle opozičního politika "není úplně nestranné".

"Já bych uvítal, kdyby paní předsedkyně Němcová vystupovala méně aktivisticky," poznamenal Hamáček. Jeho dojmy prý sdílejí i další kolegové z ČSSD. Chování předsedkyně sněmovny bylo podle něj jedním z důvodů, proč si největší opoziční strana, za kterou byl Rath do sněmovny zvolen, přeje vystoupení bývalého středočeského hejtmana na veřejné schůzi.

Rath je obviněn z přijetí sedmimilionového úplatku v souvislosti s předraženou zakázkou na rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Poslanec, který je ve vazbě, se vzdal členství v ČSSD, odešel z krajské administrativy, poslancem však zůstává. Hovoří o politickém jádru kauzy a její umělé konstrukci.
Se svým postojem už v týdnu seznámil mandátový a imunitní výbor sněmovny, který následně doporučil, aby jej sněmovna vydala. Schůze pléna sněmovny se sejde 5. června.

Kauza Rath znevěrohodňuje českou politickou scénu 

Němcové stranický kolega Alexandr Vondra Hamáčkova slova na její adresu odmítl. S šéfkou sněmovny se prý setkal krátce po jejím oznámení, že Rath může být stíhán. "Rozhodně z toho neměla vůbec žádnou radost, natož škodolibou radost," řekl Vondra. Odmítl, že by se ODS ke kauze stavěla nějak škodolibě. "Je to věc, která zásadně znevěrohodňuje českou politickou scénu. Je důležité oddělit ten systém od jednotlivých lidí," řekl v televizi.

Vondra, který je senátorem, by byl pro uzavřené jednání sněmovny o Rathovi.
Exhejtmanovi podle něj není možné upřít právo výpovědi, ale Němcová dbá o důstojnost sněmovních schůzí. "
A co si budeme namlouvat, toto je samozřejmě věc, která nám dobré jméno v zahraničí neudělá," řekl ministr obrany. Na otevřeném jednání by podle něj byly přítomny "zástupy českých novinářů i zahraničních médií".

Hlavním argumentem ČSSD pro veřejné Rathovo vystoupení je podle Hamáčka obava z případného možného krácení jeho poslaneckých práv, které by později, v soudním procesu, mohlo věci komplikovat.

Podle Hamáčka by také policie měla občanům vysvětlit, proč v jiných známých korupčních kauzách nedokázala vyšetřování dovést do podobného konce jako v Rathově případě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Jakub Stadler

Další čtení

Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou se uskuteční 20. května v Rudolfinu

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ