Zproštění viny Nagyové: soud věřil Nečasovi, že se bál o rodinu

Domácí
26. 8. 2015 09:00
Petr Nečas s manželkou Janou Nečasovou.
Petr Nečas s manželkou Janou Nečasovou.

Soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, obžaloby ze zneužití vojenské tajné služby kvůli svědectví expremiéra Petra Nečase i obžalovaných zpravodajců, že chránili jeho tehdejší ženu Radku před možným sledováním. Uvedlo to Právo. 

Soudkyně na konci května zprostila obžaloby Nečasovou i tři bývalé příslušníky Vojenského zpravodajství. Nepravomocný verdikt tehdy nezdůvodnila. 

Ze závěrů soudkyně Králové podle listu vyplývá, že uvěřila obhajobě, a především svědectví někdejšího premiéra Nečase o tom, že se obával o život svůj a rodiny, když v říjnu 2012 požádal o pomoc tehdejšího ředitele vojenské tajné služby a nyní jednoho z obžalovaných Ondreje Páleníka. Soudkyně tedy přijala verzi, že vojenští rozvědčíci nesledovali tehdejší manželku premiéra Radku, ale chránili ji před možným sledováním, píše Právo.

Podle obžaloby Nagyová nechala Radku Nečasovou sledovat z osobních důvodů.

Už na začátku srpna Ústavní soud odmítl stížnost Jany Nečasové (dříve Nagyové) na trestní stíhání a vazbu v kauze takzvaných trafik pro bývalé poslance ODS. Podle údajů v databázi soudních rozhodnutí si Nečasová stěžovala na to, že o jejím obvinění z podplácení a zneužití pravomoci rozhodovaly místně nepříslušné státní zastupitelství a soudy.

"Ústavní soud poté, co se seznámil s obsahem ústavní stížností napadených rozhodnutí, dospěl k závěru, že ústavní stížnost je zjevně neopodstatněná," uvedl soudní senát. O stížnosti rozhodoval počátkem července.

Nečasová napadala rozhodnutí olomouckého vrchního státního zastupitelství, které ji začalo stíhat za podplácení tří někdejších poslanců za ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Na podzim roku 2012 se vzdali poslaneckého mandátu, a navzdory svým námitkám tak umožnili schválení vládního daňového balíčku, se kterým Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry.

Žalobci bývalé poslance vinili, že se mandátů vzdali za příslib lukrativních míst ve státních firmách. Podle policie premiéra k přislíbení tzv. trafik navedla Nečasová spolu s někdejším náměstkem ministra zemědělství Romanem Bočkem. Stíhání exposlanců zrušil v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou imunitu. Letos v dubnu se stát Šnajdrovi, Fuksovi i Tluchořovi za stíhání a vazbu veřejně omluvil. Všichni tři dostanou statisícové odškodné.

Nečasová si také stěžovala na soud, který ji v červnu 2013 poslal do vazby. "Stěžovatelka založila svoji ústavní stížnost na nesouhlasu s příslušností státního zastupitelství, respektive soudů, které v její věci o vazbě rozhodovaly," uvedl soud. 

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ