Trenýrky nad Hradem
Ztohoven předali soudkyni kus prezidentské standarty
29.06.2016 11:35 Aktualizováno 29.06. 20:30
Tři muži ze skupiny Ztohoven stanuli ve středu před soudem kvůli tomu, že loni na podzim vyměnili na střeše Pražského hradu prezidentskou standartu za obří červené trenýrky. Filip Crhák, Matěj Hájek a David Hons čelí kvůli poškození střechy a zcizení standarty obžalobě z krádeže, poškozování cizí věci a výtržnictví. V pondělí skupina oznámila, že ukradenou standartu rozstříhala. Její kousky pak aktivisté rozdávali lidem v celém Česku, jeden věnovali i soudkyni Šárce Šantorové.
Případem se zabývá Obvodní soud pro Prahu 1. Všichni tři obžalovaní, kteří k soudu dorazili v kostýmech připomínajících proces s Omladinou na konci 19. století, ještě před výslechy podali námitku na podjatost soudkyně. Vadí jim možný střet zájmů, protože Šantorová byla, stejně jako všichni soudci, jmenována do funkce prezidentem republiky. Soudkyně rozhodla, že podjatá není, proti čemuž podal advokát umělců Michal Pokorný stížnost. Tou se bude muset zabývat pražský městský soud.
Prezident Miloš Zeman akci skupiny nepovažuje za neúctu vůči prezidentovi, ale za neúctu k symbolu české státnosti, jímž prezidentská standarta je. Řekl to na setkání s obyvateli Pelhřimova. Před touto performancí byla podle něj standarta naposled z Pražského hradu stržena 15. března 1939, kdy přijel do Prahy Adolf Hitler. Čin skupiny Ztohoven Zeman bere "jako důkaz extrémní blbosti pachatelů". K možným trestům pro aktéry se nechtěl vyjadřovat s odkazem na nezávislost soudů. "Já jsem sice bývalý prognostik, ale soudcům jsem do jejich řemesla nikdy nemluvil," uvedl.
Zeman se zmínil o námitce skupiny proti možné podjatosti jím jmenované soudkyně. "Chtěl bych upozornit, že podle ústavy prezident jmenuje všechny soudce," řekl.
Soudkyně vyslechla obžalované odděleně. Crhák vypovídat odmítl, řekl, že k soudu nemá důvěru a považuje ho za "velké divadlo". Soud poté vyslechl Hájka, který například prohlásil, že úkolem skupiny je ověřovat platnost symbolů a platnost struktury společnosti. "To činíme nenásilným způsobem," dodal.
Jako poslední vypovídal Hons, který soudkyni popsal, jak se akce s trenýrkami odehrála. Mimo jiné uvedl, že akci konzultovali s odborníky a že si na střeše obuli "speciální boty s měkkou podrážkou", aby minimalizovali případné poškození. Řekl, že Ztohoven provozují "aktivistické umění", které diváka nutí k tomu, aby se aktivně zapojil do dění ve společnosti.
Umělci věří, že akcí pouze využili své právo na svobodu projevu a že by věc neměl řešit trestní soud. Stát po nich požaduje 88 tisíc korun jako náhradu za poškozenou střechu a standartu, za nemajetkovou újmu žádá 310 tisíc korun. Muži dnes řekli, že chtějí škodu na majetku zaplatit, nesouhlasí však s její výší. Pokorný hodlá předložit soudu vlastní posudek na výši škody. To, že se stát "cítí být dotčen i na svých soukromých právech" a požaduje i nemajetkovou újmu, považuje skupina podle svého mluvčího Petra Žílka za absurdní.
Zástupci uskupení po soudu požadovali i navrácení červených trenýrek, které už prý prodali za milion korun sběrateli umění. Pokud je však sběratel věnuje Národní galerii, hodlají mu umělci poskytnout slevu a trenýrky by ho stály pouze sedm korun. V současnosti má trenýrky v úschově policie.
Soudkyně Šantorová odročila jednání na 24. srpna. Strany trvají na výslechu dalších svědků. Chtějí především vyslechnout policisty, kteří po akci skupiny ohledávali střechu Pražského hradu. "Jsou to ti svědci, z jejichž výpovědí má vyplývat rozsah poškození střechy," řekl po skončení jednání Pokorný.
Obří červené trenýrky vyvěsili členové Ztohoven loni 19. září na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Převlečeni za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Pražského hradu. Podle nich spodní prádlo představuje "standartu muže, který se nestydí za nic".
Skupina v pondělí oznámila, že ukradenou standartu rozstříhala na 1152 kousků, které následně rozdávala náhodným lidem ve všech krajích. Čin označila za decentralizaci moci. Jeden z umělců dnes uvedl, že standarta je v rukou "občanů této země".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.