Nákup švédských stíhacích letounů Gripen provázela korupce českých politiků, uvedl exministr zahraničí Jan Kavan. Bývalý šéf české diplomacie později tyto své výroky označil za spekulace a "drby". Kavanovu výpověď natočenou skrytou kamerou odvysílá dnes večer švédská televize. Kauze, o níž poprvé informoval portál TÝDEN.CZ, se věnuje úterní Mladá fronta Dnes a Právo.
"To, že v souvislosti s gripeny docházelo k předávání peněz, bylo v parlamentu docela dobře známým tajemstvím sdíleným velkým počtem lidí," řekl podle MfD Kavan. Podle něj se uplácení týkalo jak sociálních demokratů, kteří tehdy vládli, tak ODS a lidovců.
Výroky Kavana zachytili švédští novináři skrytou kamerou. Na schůzce s českým politikem tvrdili, že jsou bezpečnostní agenti a chtějí zjistit rozsah možné korupce v případu. Kavan nyní uvedl, že jim řekl pouze kuloárové spekulace a "drby". Jeho slova prý byla vytržena z kontextu. Chování novinářů považuje za neetické. Již si na ně stěžoval u vedení švédské televize a podal na ně trestní oznámení.
Podle Práva Kavan novinářům také řekl, že se korupce může týkat tuctů lidí. "Mně osobně úplatek nikdo nenabízel. Daleko víc se zajímali o lidi, kteří neměli názor nebo museli být přesvědčeni nebo koupeni," cituje MfD další vyjádření Kavana. Podle deníku exministr zahraničí mluví také o šéfovi české pobočky zbrojovky BAE Systems. "To by mohlo být katastrofální, kdyby Steve Mead řekl policii všechno, co ví a čeho se účastnil. To by mohlo zahrnovat velké množství důležitých lidí," řekl Kavan. Mead obvinění z korupce už dříve odmítl.
Česká protikorupční policie nyní vyšetřování kauzy související s nákupem švédských stíhacích letounů Gripen obnovila. Ve věci se údajně objevila nová fakta, doposud neznámá a neprověřená, nová tvrzení zainteresovaných osob. Aféru spojenou s údajnou korupcí kolem gripenů začalo vyšetřovat také Švédsko. Vyšetřování se týká plánovaného prodeje 24 stíhaček Gripen českému letectvu v roce 2001; šlo o společný podnik mezi švédskou zbrojovkou Saab a britskou firmou BAE Systems v poměru 50:50.
Podle reportáže švédské televize z minulého týdne provázely nevyjasněné platby a případy miliardové korupce jak původní jednání o prodeji 24 stíhaček Gripen do České republiky, tak následný pronájem čtrnácti těchto strojů české armádě.
Smlouvu o nákupu gripenů v dubnu 2002 schválil kabinet Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu. Po povodních v létě 2002 nakonec nová vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde. O celém případu poprvé informoval server TÝDEN.CZ.
Česko nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu o pronájmu podepsali zástupci armády v roce 2004. Do Česka gripeny přiletěly v roce
Foto: archiv