Exministr zahraničí Jan Kavan zřejmě brzy začne hrát zvláštní roli v úplatkářské aféře kolem zakázek britské zbrojovky BAE Systems. Citlivost této informace potvrzuje i fakt, že lobbista Petros Michopulos kvůli jejímu zveřejnění redaktorovi TÝDNE vyhrožoval.
Z neznámých důvodů se exministr Jan Kavan v doprovodu své bývalé náměstkyně Heleny Opolecké a lobbisty Petrose Michopulose v polovině ledna zúčastnil v Londýně schůzky s domnělými agenty BAE Systems. Z vyjádření dvou zúčastněných vyplývá, že by teď svá slova vzali nejraději zpět. Minulý týden se totiž ukázalo, že nehovořili se soukromými očky ve službách britské zbrojovky, nýbrž s reportérem deníku Guardian a jeho kolegou ze švédské veřejnoprávní televize. Novináři si schůzku nahrávali na skrytou kameru. Výsledky jejich práce uvidí diváci švédské televize SvT dnes ve 20.00.
Reportáž může mít celosvětový dosah. Společnost BAE Systems se podílí na výrobě stíhaček gripen. Britští vyšetřovatelé v současnosti zjišťují, zda její zakázky v Africe, Asii, Latinské Americe a ve východní Evropě neprovázely úplatky. Mimo podezření nejsou ani lidé, kteří stáli u nákupu gripenů pro českou armádu.
Kavan a jeho doprovod se tak zřejmě nedobrovolně stali zdrojem, který divákům poodhalí temná zákoutí české politiky. S domnělými agenty zasedli v Radisson Edwardian Hotel poblíž letiště Heathrow. Češi nejspíš hovořili poměrně nevázaně, přitom odpovídali na velmi citlivé otázky. Hostitelé jim nejprve řekli, že shánějí informace pro BAE Systems, aby firmě umožnili být o krok napřed před vyšetřováním britské policie. Pak se Kavana a jeho kolegů ptali, zda by nemohli s pomocí svých přátel v Praze ovlivnit nebo zastavit nová vyšetřování, o něž českou policii žádají britské úřady.
"To je policejní provokace. Jestli to zveřejníte, rozkopu vám držku! Vy pracujete pro největší zbrojařskou firmu na světě!" křičel Michopulos do telefonu. Informace TÝDNE však bezezbytku potvrdil Jan Kavan.
"Bavili jsme se neformálně. Z mé strany šlo ale jen o spekulace a drby. Prostě o to, co se povídá v českých kuloárech. Už na schůzce jsem předeslal, že nemám žádné důkazy. Kdybych věděl, že rozhovor bude zveřejněn, nemluvil bych tak," řekl Kavan. "Těm dvěma lidem jsem řekl, že v době, kdy česká armáda nakonec získala gripeny, jsem už ani nebyl ve funkci, dokonce ani ne v České republice. Předsedal jsem Valnému shromáždění OSN. Oni to uznali."
Na druhou stranu je však pravda, že poprvé o nákupu gripenů rozhodla již vláda Miloše Zemana, v níž Kavan zasedal. Britsko-švédskému konsorciu dala přednost před americkými firmami Lockheed Martin a McDonell-Douglas/Boeing.
Mohou informace z tajně nahrávaného rozhovoru nějak Kavana poškodit? "Ne. Ale mohly by se dotknout některých dalších lidí. Promiňte, detaily budu komentovat, až se seznámím s obsahem reportáže," omlouval se Kavan.
Kavan se o své roli v chystaném dokumentu dověděl díky švédské legislativě. Ta televizním reportérům předepisuje, aby každého, jehož záběry použijí, předem upozornili, že bude vystupovat v televizi. Švédi to Kavanovi oznámili, on chtěl reagovat, ale stanice SvT se už neozvala. Autor dokumentu Joachim Dyfermark potvrdil, že materiál natočený v Londýně odvysílá dnes večer: "Do té doby bohužel nemohu nic komentovat." Kavan si na jeho postup již stěžoval u švédských úřadů.
Foto: Libor Hajský