Kde se vzaly zimní sporty

Domácí
2. 2. 2014 06:23
Snímek z prvních zimních olympijských her ve francouzském městě Chamonix.
Snímek z prvních zimních olympijských her ve francouzském městě Chamonix.

Jak vzniklo všech patnáct olympijských sportů? Víte, že kolébkami zimních sportů jsou i Irsko, Holandsko či Egypt? Že první sjezdovka byla na Václaváku, puk byl dřevěný a hranatý a na první zimní olympiádě jsme dostali v hokeji "klepec" 0:30? A že se o to, kdo hokej vynalezl, svádějí bitvy stejně líté jako ty na kluzišti?

Norský polárník, přírodovědec a nobelista Fridtjof Nansen podnikl v roce 1888 šestisetkilometrovou expedici napříč Grónskem na lyžích.Norský polárník, přírodovědec a nobelista Fridtjof Nansen podnikl v roce 1888 šestisetkilometrovou expedici napříč Grónskem na lyžích a celý život hlásal, že nic na světě tak úžasně nerozvíjí ducha i tělo.Ostatně sportovní běh na lyžích se datuje už do roku 1843, kdy v norském Tromsö na dalekém severu proběhl první závod, který vyhrál jakýsi Laponec. U zrodu lyžování v Českém království hrál zásadní roli průkopník všech myslitelných sportů Josef Rössler-Ořovský. Mezi Čechy propagoval i tenis, veslování, jachting, kanoistiku, fotbal, turistiku či bruslení. Jako první sjezdovku v Čechách využil sedmnáctiletý Rössler-Ořovský Václavské náměstí. Chyběl už jen vlek. "Chtěl si pořídit pořádnou loď, proto si objednal v Kristianii katalog, kde byly i lyže. Dva páry ski mu pak přišly 5. ledna 1887 na poštu do Jindřišské ulice," říká historik sportu František Kolář z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK.

"Zrovna ten den bylo v Praze nachumeleno, tak si je s bratrem Karlem u tehdy rozestavěného muzea nazuli a sjeli po Václavském náměstí dolů. Už kolem Vánoc roku 1886 přišli němečtí dřevaři do hospody ve Špindlerově Mlýně a vykládali, že na hřebenech řádí saň, protože tam našli divné stopy, které si nedovedly vysvětlit," pokračuje Kolář. Byly to stopy lyží patřící jednomu Němci, který si je přivezl z Norska.

Jak odhalila loňská výstava Cimrman a sport, už český génius využíval brusli místo koloběžky k rychlým přesunům po zamrzlém jezeře. Ale i naši předkové používali kosti zvířat k tomu, aby na nich za pomocí holí přejeli ledové plochy - na dně jednoho švýcarského jezera se našly brusle pět tisíc let staré. Moderní bruslení bez hůlek je až doménou Holanďanů. Dřevěné brusle s kovovým ostřím se tu objevily ve 13. století a jejich design postupně nabýval dnešní podoby. Zatímco v Holandsku bruslili skoro všichni, v okolních zemích byla tahle zábava výsadou vyšších vrstev. Císař Rudolf II. uspořádal velkolepý bruslařský karneval, na bruslích řádil svůdník Casanova, dumali císař Napoleon či básník Goethe a randila královna Viktorie.

Tvrzení, že kolébkou hokeje je Kanada, není tak úplně pravdivé. Ano, pro tento sport je zásadním datem rok 1877, kdy byla v kanadském Montrealu publikována první pravidla - nesmělo se držet za límec a přihrávat dopředu. Puk byl hranatý a ze dřeva a na ploše se o něj pralo celkem osmnáct hráčů. První sítě byly rybářské a brankářské betony převzali ve Winnipegu jednoduše z kriketu. Doklad o hokejovém mači je ještě o dva roky starší, ovšem hra na ledě se zahnutými holemi se objevuje již na holandských malbách z 16. a 17. století. Míček za pomoci holí dokonce honili již Egypťané před čtyřmi tisíci lety.

Čtěte Týden.* Jak souvisí slavné obrazy holandských mistrů s metanou?

* Kdo vymyslel snowboard?

* Proč byla jedna lyže původně o dva metry delší než druhá?

* Proč jsme na první zimní olympiádě dopadli jak sedláci u Chlumce?


Na tyto a další otázky se dozvíte odpovědi v novém vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 3. února.

Autor: Lukáš KašparFoto: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ