Účtenky za naftu zásadně nepodepisovat. Takovou praxi si osvojil šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal, jenž mimo jiné vzbudil pochybnosti svými služebními jízdami. A dokonce si ji i sám "uzákonil".
Kdo čerpá naftu do Dohnalova vozu, který mu úřad půjčil pro soukromé účely? To zatím žádné šetření neodhalilo. Na účtenkách, které Dohnal předložil odboru hospodářské správy, totiž pravidelně chybí prezidentův podpis.
ČTĚTE TAKÉ: Hraje o čas, proto Dohnal rozdává žaloby
Na Dohnala dopadne kárná žaloba. Příští týden
Přitom uživatelský manuál říká, že majitel karty by měl nákup svým podpisem stvrdit. "V manuálech pro obsluhu je doporučení, že každá účtenka má být opatřena dvěma podpisy, obsluhy a zákazníka," říká operátorka telefonického centra CCS Božena Ševčíková. Místo pro podpis je v dokladu přímo vyhrazeno na přední straně.
Podpis? Stačí zezadu
Šéf NKÚ si však zařídil onačejší podmínky. Po nástupu do funkce podepsal "prezidentská pravidla" pro užívání služebního vozu, které jsou volnou přílohu pravidel, jimiž se řídí jeho podřízení. "Daňové doklady budou na zadní straně podepsané panem prezidentem," zní jedna z instrukcí v dokumentu.
Neobvyklé nařízení ale podle odborníků znemožňuje zjistit, kdo vlastně u pumpy nádrž natankoval.
"Nepotvrzení účtenky okamžitým podpisem a dodatečné podepisování na zadní stranu není věrohodné," myslí si jeden z kontrolorů, jenž si přeje zůstat v anonymitě. "Naskýtá se okamžitě podezření, že na vyhotovení účtenky odevzdaném v provozovně čerpací stanice může být podepsán někdo jiný než uživatel."
Služební, nebo rodinné auto?
A právě takové podezření už Dohnal v minulosti vzbudil. To když si měsíční výkazy z jeho služebních cest prohlédli poslanci. Nezdálo se jim, že šéf kontrolorů jen s vozem Peugeot 807, který využívá výhradně pro soukromé účely, najezdí měsíčně čtyři tisíce kilometrů. Dohnal po výtkách zákonodárců připustil, že auto výjimečně řídí i jeho dcera nebo manželka. Kromě toho má totiž pro služební účely další dvě limuzíny.
Dohnal popírá, že by se účtenkami bez podpisu snažil krýt půjčování auta rodinným příslušníkům.
"Podepisování dokladů ze zadní strany bylo stanoveno s ohledem na prováděcí předpisy k účetnictví. Podpisem na přední straně by mohlo jít o znehodnocení prvotního dokladu," hájí se nejvyšší kontrolor.
Šéf nejvyšší kontrolní instituce v zemi zažívá v posledních měsících horké chvíle. Čelí trestnímu oznámení za chyby v hospodaření úřadu a historicky první kontrolu se chystají na jeho úřad poslat zákonodárci, kteří Dohnala viní, že v čele instituce plýtval se svěřenými prostředky. Dohnal obývá dvousetmetrový byt, od státu si nechal platit tři služební vozy a bez výběrového řízení nakupoval do úřadu obrazy.
ČTĚTE VÍCE: Černá díra v NKÚ: statisíce jdou i na propagaci
Foto: Robert Sedmík, Karel Šanda