Kdo má děti poučit o rizicích internetu? Podle rodičů škola

Domácí
8. 7. 2014 15:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Více než čtyři pětiny učitelů se domnívají, že rodiče příliš spoléhají na školu při poučování svých dětí o bezpečnosti na internetu. Ukázal to mezinárodní průzkum společnosti AVG Technologies, který se v červnu uskutečnil v devíti zemích včetně České republiky za účasti 1760 pedagogů. Čeští rodiče v mezinárodním srovnání nejsou výjimkou, což v rozhovoru s ČTK potvrdila rovněž Lenka Eckertová, marketingová manažerka Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI).

Podle průzkumu si si mnoho učitelů myslí, že rodiče sami nemají o tomto tématu dostatek informací. "Úplně nejvíc pak o schopnostech rodičů pochybují čeští učitelé. Jen čtvrtina dotázaných českých učitelů se domnívá, že znalosti rodičů jejich žáků o internetové bezpečnosti jsou dostatečné," uvedli autoři průzkumu v tiskové zprávě.

Tuzemští rodiče skutečně spoléhají na to, že se jejich dětem při hodinách informatiky dostane poučení také o bezpečnostních úskalích internetu, řekla ČTK Eckertová. "Sami rodiče si buďto nebezpečí neuvědomují, nebo uvědomují, ale doufají, že jejich dětí se to nebude týkat," dodala.

K dětem by se podle ní informace o tom, jak se chovat bezpečně v prostředí informačních technologií, měly dostat ideálně z obou zdrojů. "První informace by měla přijít od rodiny ve chvíli, kdy jsou děti ještě malé a tvárné. Mělo by se jim ukázat, že technologie mohou být pomocníkem, ale neměly by s nimi trávit většinu volného času. Ve školách by se pak mělo jít více do hloubky," řekla Eckertová.

Uvědomuje si, že existují rodiny, pro něž je vzhledem k nedostatečným technickým znalostem nebo špatné sociální situaci nemožné informovat své děti o používání moderních technologií, ale většina rodičů by podle ní měla být schopna základní informaci podat.
Čeští rodiče navíc nemají zájem se v této oblasti vzdělávat. Ukazují to zkušenosti národního centra z akcí komunitního vzdělávání, v jejichž rámci na jednom místě vedle školení učitelů a programů primární prevence pro děti se rovněž konají rovněž semináře pro rodiče. "Je to daleko těžší práce než se školami. Učitelé už pochopili, že je třeba se v této oblasti vzdělávat. To samé sociální pracovníci, kteří v praxi narážejí na ty nejhorší případy," řekla manažerka. Rodiče totiž nepřicházejí do kontaktu s tak velkými skupinami dětí a u vlastních potomků je většinou vážné problémy nepostihnou, vysvětlila.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ