Chceme ministra, který má nějaké ekonomické znalosti a nebude se o policistech vyjadřovat nevybíravým způsobem, říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ šéf policejních odborů Milan Štěpánek. Radek John podle něj udělal zásadní chybu hned po příchodu do funkce, když tvrdě nebránil zájmy resortu a dopustil miliardové škrty.
Policistům už došla se šéfem resortu trpělivost a od úterý podepisují petici, která volá po jeho odchodu. Kdo by měl Johna ve funkci vystřídat, však odborový předák neví. "Po jménu zatím marně pátráme," říká Štěpánek.
Kolik podpisů se od úterý objevilo pod peticí volající po odchodu ministra Johna?
Celorepublikově mohlo jít o několik stovek podpisů jen za první dva dny. Odhaduji to jen podle lidí, kteří se včera stavili u nás na sekretariátu. Šíří se to ale masově. Jednak to rozesíláme na e-mailové adresy, které máme k dispozici z intranetu, jednak je petice k mání v tištěné podobě na krajkých ředitelstvích.
Vedle demise šéfa vnitra Radka Johna požadujete i více peněz. Kolik?
Nechceme peníze navíc, nechceme přidat, voláme jen po zachování platů na loňské úrovni. Přitom už loni došlo ke snižování reálných platů. Jak měla policie od začátku roku 2010 špatně nastavený rozpočet, museli krajští ředitelé osekat třeba rizikové příplatky a další složky platu, protože jinak by prostě nevyšli. A rok předtím nám ministerstvo financí odebralo prostředky za nenaplněná služební místa, takže už na rok 2010 byly prostředky o necelá dvě procenta nižší. Teď došlo k dalšímu snižování. Takže jediné, co chceme, je zůstat na úrovni 2010, aniž bychom žádali víc.
O kolik klesly platy policistů od ledna letošního roku?
Ještě nevíme přesně, personální bude mít údaje během několika dní. K nám se zatím dostávají jen jednotlivé ohlasy policistů, kteří reagují na to, co říká v médiích pan ministr. Ten garantoval, že dojde ke snížení o 10 % jen v tarifní složce platu, což by odpovídalo 6,3 % celkového platu. Ale už nyní víme, že to není pravda. Ten pokles bude okolo osmi procent, v některých případech i o deset až patnáct procent. Na Ostravsku přišli chlapi i o pět o šest tisíc.
Když voláte po odchodu Radka Johna, znáte i jméno člověka, který by ho měl ve funkci nahradit?
Představovali bychom si člověka, který si hned v úvodu zjistí, co policie potřebuje a kde je možné zodpovědně a kolik ušetřit. Osobu, která se o nás nebude vyjadřovat tak jako pan John - to vadí velkému procentu policistů. Naopak ministr zdravotnictví Heger vystupuje velmi odborně a seriózně a o protestujících lékařích se nevyjadřuje tak dehonestujícím způsobem. Chceme osobnost, která bude mít nějaké znalosti resortu, i když odborníka s praxí v naší zemi v čele vnitra asi nemůžeme čekat. Aspoň tedy člověka s ekonomickým přehledem znalého dopadů jednotlivých kroků, který dokáže hledat úspory tam, kde šetřit lze. A který bude policistům garantovat, že jeho postupem neutrpí.
Je tu vůbec nějaká taková osobnost?
Nevím, po jménu zatím marně pátráme. Policisté většinou žehrají na to, že resort vede politik. Některá ministerstva mají to štěstí, že do jejich čela je dosazen člověk z oboru - příkladem je třeba pan ministr Pospíšil na spravedlnosti nebo ministr Heger ve zdravotnictví. Premiérovi chceme předložit alespoň tuto naši představu o šéfovi vnitra, jak jsem o ní mluvil.
Sám říkáte, že problém s penězi se datuje už k roku 2009. Skutečně si tedy myslíte, že by odchod ministra Johna, který na vnitro přišel teprve před půl rokem, vaši situaci vyřešil?
Pan ministr se k tomu postavil špatně už od začátku. Každý kompetentní ministr mohl už v polovině roku vědět, že jsou problémy s rozpočtem, že nejsou peníze nejen na platy, ale i na provoz. Takový ministr by tedy nemohl nikdy připustit, aby se v resortu škrtlo dalších osm miliard. Ministr měl tvrdě požadovat výjimku a argumentovat vládě tím, že takové škrty jsou pro nás neúnosné.
Pokud Radek John neodejde a premiér Nečas ho neodvolá, inspirujete se u lékařů a budete uvažovat o hromadných výpovědích?
Z vyšetřování jsem zvyklý postupovat po určitých krocích a nepředvídat, co bude nebo nebude. Jsem pro systematickou práci, takže teprve poté, co uvidím, kolik se pod peticí sejde za měsíc podpisů a jak na ni zareaguje předseda vlády, budeme hovořit o tom, co dál.
Jsou ale hromadné výpovědi jednou z možných variant dalšího postupu?
Naše matematika je obrácená. My tady chceme zůstat, chceme tu sloužit. Nám stačí, když odejde ministr. Nechceme si brát občany jako rukojmí a vyhrožovat tím, že odejdeme. Nechci ale říkat rezolutní ne.