Doplňující volby
Kdo ovládne Senát? Rozhodne se v Kladně
18.03.2011 12:48 Původní zpráva
Devět na jedno místo. Už rekordní počet kandidátů napovídá, že tentokrát jde ve volbách do Senátu, obvykle opomíjených většinou Čechů, o víc než o jednu židli v horní komoře parlamentu. Na uvolněný malostranský post míří nejen první muž města Kladna, ale i známé pražské tváře. Je však zřejmé, že i tentokrát se souboj spíše zúží na modro-oranžový zápas o většinu, i když černým koněm může být nakonec kdokoli ze zbývajících kandidátů.
Sociální demokraté stavějí svou kampaň od začátku jasně. Úmrtím prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera ztratili v Senátu většinu 41 hlasů (z 81) a jejich plán na blokování vládních reformních zákonů dostal trhliny. Zákony nemohou nyní ani „zdržovat" jako dříve, kdy jejich veto koaliční většina ve sněmovně znovu smetla. A kritické hlasy jsou tím pádem méně slyšet. Jejich kandidát má ale velké šance.
Dvě šance pro Dienstbiera
Už proto, že je to Jiří Dienstbier mladší. Ten se pokusí tento víkend posílit svou pozici v ČSSD nadvakrát. Kromě zisku senátorského křesla chce také na brněnském sjezdu strany získat funkci místopředsedy. Po pražských komunálních volbách, kde jeho osobnost a postoj přinesly socialistům nejlepší výsledek, sice na radnici neusedl, ale jeho zásadovost ve vztahu k velké koalici mu přinesla sympatie. Hlasy sociálních demokratů tak mohou doplnit další - lidí nespokojených s prvními reformními kroky Nečasovy vlády a také hlasy neparlamentních zelených. Ti nejmladšímu z kandidátů překvapivě pomohli v kampani, i když mnohdy byly argumenty i úsměvné: "Choval v dětství včely a rád by se k tomu vrátil," kázal podle některých médií před volbami šéf zelených Ondřej Liška.
Bylo by překvapivé, kdyby do druhého kola nepostoupil primátor Kladna Dan Jiránek (ODS). Ten v minulých volbách se zesnulým Jiřím Dienstbierem prohrál až ve vzájemném duelu. Jiránek sází na svou pověst v Kladně a také zručně využil obvyklých možností, jak se před obyvateli města ukázat v kampani nejen na plakátech, ale i v radničních tiskovinách jako úspěšný primátor. Tím také hodlá zůstat, i když usedne v parlamentu. Fakt, že se hraje o barvu Senátu, odmítá. "Už teď mají sociální demokraté se Severočechy a komunisty většinu v Senátu, dokonce s nimi často hlasuje ve shodě i klub KDU-ČSL. Já sice chápu, proč to říkají, je to hezké heslo do voleb, ale fakticky, reálně to nezmění vůbec nic. Tvrdit, že obsazení místa kladenského senátora rozhodne o osudu Senátu, je směšné," řekl Jiránek pro MF Dnes.
Neúnavná Bobošíková, pirát a eutanazie
Pozoruhodné bude sledovat výsledky dalších kandidátů. O hlasy pravicových voličů by se mohl Jiránek dělit také s kandidátem TOP 09 a STAN, starostou Kmětiněvsi Luďkem Kvapilem. Ten se "zviditelnil" peticí za snížení hranice trestní odpovědnosti, což byla reakce na tragédii, kdy v obci brutálně zavraždil nezletilý mladík školačku. Kvapil by navíc rád získal na svou stranu i nerozhodnuté nestraníky, míní totiž, že Senát by měl být apolitický. "Senát je příliš politicky vyhrocený. Neměl by sloužit zájmům politických stran, ale posilovat český právní systém," říká nejstarší z kandidátů, který by si prý dokázal představit v Senátu až "rozumnější" padesátníky.
Kladenské voliče opět osloví neúnavná kandidátka Jana Bobošíková. Ta se netají tím, že souboj o Senát bere jako svou generálku na další boj o Hrad. Morálka, sociální témata, rychlodráha mezi Prahou a Kladnem, Vlastimil Tlustý a také neodmyslitelné sladké pečivo vlastní výroby - to vše jí pomohlo v kontaktní kampani. S neotřelým tématem přišel také kandidát sdružení Lepší Kladno, stomatolog Karel Protiva: chce otevřít téma eutanazie. Ivo Vašíček z České pirátské strany se zase chce dostat do parlamentu, aby z něj mohl vynášet dokumenty a zveřejňovat je na internetu. Jako místopředseda České pirátské strany je také spoluzakladatelem české obdoby serveru WikiLeaks, který na internetu uveřejňuje tajné materiály.
Změna volebního zákona, která upravila hranice obvodu Kladno, by mohla uškodit komunistickému kandidátovi Zdeňku Levému. Ten je starostou obce Drnek, která letos poprvé nebude volit kladenského senátora. V minulých volbách totiž volilo v obvodu 77 obcí, nyní se část přesunula do obvodu Louny a volí pouhých 69. Podobně je na tom ale i Luděk Kvapil, jehož obec Kmětiněves zase patří do obvodu Litoměřice.
Je otázka, jak uspějí kandidáti KDU-ČSL a Svobodných, kteří měli omezené peníze na kampaň. Učitel a hráč na lesní roh Miroslav Rovenský si v kandidatuře za lidovce věří i kvůli jejich stoupajícím preferencím. Soudní znalec Milan Vodička také není zcela neznámý a hodlá jednak blokovat důchodovou reformu vládní koalice, jednak zrušit ministerstva kultury a pro místní rozvoj.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.