Ombudsmanka Anna Šabatová upozornila na to, že pokud někdo přeleze plot k sousedům, aby si z jejich pozemku opravil dům, zídku nebo kůlnu, a sousedé o tom nevědí, dopouští se přestupku přinejmenším proti občanskému soužití. Tyto spory sice vypadají banálně, ale právě nedovolené vniknutí na sousedův pozemek je častým předmětem vleklých sousedských svárů, přičemž úřady mnohdy nevědí, jak je řešit. Vyplývá to ze zprávy, v níž Šabatová shrnuje pro poslance svoji činnost v letošním třetím čtvrtletí.
Uvedené spory končí hádkami na úřadech, před starosty, kteří si s nimi nevědí rady, někdy na soudech a některé u ombudsmanky. Jeden z nich se stal v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku. Muž tam přelezl zídku k sousedům, bez jejich vědomí si u nich postavil lešení a opravoval z něj zeď svého domu. Právě tato zeď tvoří hranici mezi oběma pozemky. Sousedy to zaskočilo, o pracích nevěděli a neschválili je, proto si šli stěžovat na radnici.
Městský úřad oznámení nejprve posoudil jako přestupek proti majetku neoprávněným užíváním cizí věci, ale následně oznámení odložil. Pak se věcí zabýval znovu a názor změnil s tím, že šlo o přestupek proti občanskému soužití. Podle úředníků však nešlo o schválnost, proto případ opět odložili.
Pracovníci kanceláře ombudsmanky dospěli k závěru, že v takovýchto případech jde přinejmenším o přestupek proti občanskému soužití "jiným hrubým způsobem". Před přestupkovou komisí za něj hrozí napomenutí, nebo pokuta až do 20 tisíc korun.
"Rozhodně není cílem sousedské spory urovnávat pokutami. Nutné je situaci dobře po právní stránce vyhodnotit a vést pak věc nejlépe k domluvě, vzájemnému pochopení, nastolení klidu. Chybné odložení věci ze strany úřadu k řešení nepřispěje," dodala k případu mluvčí kanceláře ombudsmanky Iva Hrazdílková.