Ve čtvrtek oficiálně vypršel mandát poslancům zvoleným v roce 2013. Ještě předtím ale stihli na své poslední schůzi vyzvat vládu, aby zrušila memorandum s Australany o těžbě lithia na Cínovci. Odcházející Sobotkova vláda se tím má zabývat v listopadu. Je ale také možné, že konečné rozhodnutí přijme až nový kabinet.
Lithium, alkalický kov stříbřité barvy, hrálo hlavní roli v posledním zasedání Poslanecké sněmovny ve starém složení. Mimořádnou schůzi narychlo svolali komunisté za podpory poslanců hnutí ANO, SPD i části sociálních demokratů. Předmětem bylo tolikrát propírané memorandum o porozumění mezi českým státem a australskou těžařskou společností European Metals Holdings, které začátkem října podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).
Zákonodárci diskutovali devět hodin. Nenašel se prakticky nikdo, kdo by si na lithiu nepřihřál svou politickou polívčičku. Slova o loupeži za bílého dne střídala obviňování z populismu a laciné předvolební rétoriky. Dolní komora českého parlamentu nakonec usnesením vyzvala vládu, aby memorandum s Australany zrušila. Jenže takové usnesení není pro Sobotkův ani kterýkoli příští kabinet zavazující, a tak se vlastně neví, jak celá lithiová záležitost skončí.
Nejednotná ČSSD?
"Bohuslav Sobotka se obrátil na dotčené ministry - Brabce, Havlíčka, Chvojku a Zaorálka - a předsedu Českého báňského úřadu Štemberka s žádostí o zaslání stanoviska a návrhu dalšího postupu v této věci," řekl TÝDNU mluvčí české vlády Martin Ayrer.
Ve hře je samozřejmě možnost, že lithiové memorandum dosluhující Sobotkova vláda zruší.