<span>Kdy budou volby?</span> Určitě v pátek nebo sobotu

Domácí
6. 1. 2010 16:08
Zákon prospívá například jinak zaměstnaným členům volebních komisí.
Zákon prospívá například jinak zaměstnaným členům volebních komisí.

Zákon prospívá například jinak zaměstnaným členům volebních komisí.Pokud by se měly konat parlamentní volby v jiné dny než v pátek a v sobotu, musel by se změnit volební zákon. Norma uvádí, že volebními dny jsou pátek a sobota, a vymezuje i hodiny pro hlasování. Termín jarních sněmovních voleb je nyní předmětem diskusí na politické scéně. Jejich vyhlášení má v pravomoci prezident republiky. Ze zákona musí termín vyhlásit 90 dní před konáním voleb.

Prezident Václav Klaus chce vyhlásit volby na nejzazší možný termín, který připadá na 28. a 29. května. Předsedové nejsilnějších parlamentních stran ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek by uvítali dřívější volby, hovoří o 14. a 15. květnu.

ČTĚTE TAKÉ: Volby by mohly být dřív, řekl Topolánek prezidentovi
                       Klaus chce volby co nejpozději. Zřejmě na konci května

Argumenty, které má prezidentská kancelář pro volby v posledním květnovém termínu, jsou prý technické a souvisejí především s dalšími volbami. Topolánek po dnešním jednání s Klausem zmínil mezi možnostmi řešení změnu termínu konání voleb na jiné dny než nynější pátky a soboty.

"Volby do Parlamentu České republiky se na území České republiky konají ve dvou dnech, kterými jsou pátek a sobota. První den voleb začíná hlasování ve 14.00 a končí ve 22:00. Druhý den voleb začíná hlasování v 08.00 a končí ve 14.00," píše se ale ve volebním zákoně. Následující paragraf normy vymezuje dny a hodiny pro volby do parlamentu v zahraničí. V některých místech začínají už ve čtvrtek ve 14.00.

Prezident Klaus chce volby co nejpozději.Pátky a soboty jsou v České republice tradiční volební dny. Výjimku zažili obyvatelé v roce 2000 při podzimních volbách do tehdy nových zastupitelstev krajů a do třetiny Senátu. Konaly se v jeden den, v neděli 12. listopadu. Volební místnosti byly otevřeny od 08.00 do 22.00.

Neděle jako volební dny stanovila novela zákona prosazená ČSSD a ODS na základě takzvané opoziční smlouvy. Později se ale Česko vrátilo ke dvěma volebním dnům, navrhla to KSČM. Argumentovala nízkou účastí voličů po zavedení jednodenních voleb. Volby v jednom dni a navíc v neděli prý znamenaly také velké zatížení například pro členy volebních komisí, kteří museli jako obvykle nastoupit v pondělí do svého zaměstnání.

Ilustrační foto: Jan Schejbal, ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Je Velký pátek, den, kdy ukřižovali Krista. Měl by platit půst, ticho a rozjímání

Domácí
18. 4. 2025

Google podle soudu v USA potlačuje konkurenci v on-line reklamě

Domácí
17. 4. 2025
Elon Musk

Průzkum: U většiny Čechů si to Trump pokazil. Ještě hůř hodnotí Muska

Domácí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ