Češi mají mezi evropskými zeměmi i nadále nejlepší vztah ke Slovensku, z mimoevropských nejlépe hodnotí Japonsko. Naopak nejhůře z hodnocení vychází opět Turecko, Ukrajina, Čína, Rusko a Srbsko. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM, v jejímž výběru ale řada zemí chybí. Navíc ho provedla před brexitem, útokem v Nice, převratem v Turecku a násilnými činy v Německu.
Slovensko oznámkovalo jedničkou nebo dvojkou 85 procent lidí. Na dalších místech skončilo Rakousko a Nizozemsko, které shodně dostaly 73 procenty kladných hodnocení. Velkou Británii pozitivně vnímá 72 procent lidí, Švédsko 71 procent a téměř 70 procent občanů dalo kladné body Francii a Chorvatsku. Méně než polovina lidí ocenila Německo a USA. V porovnání s průzkumem z loňského prosince se ale hodnocení Slovenska stejně jako Francie, Německa nebo USA mírně zhoršilo.
Horší známky proti předchozímu průzkumu dostalo i Rusko, které nyní kladně hodnotí 27 procent lidí. Pozitivní vnímání Ukrajiny kleslo o procentní bod na 23 procent, stejně se snížilo i u Turecka, které příznivě vnímá 14 procent Čechů.
STEM připomněl, že u některých zemí se snížil počet pozitivních známek už na konci loňského roku, a to v porovnání s předešlým průzkumem z roku 2013. Týkalo se to zejména Německa a dalších západoevropských zemí, včetně Francie a Velké Británie. Zeměmi, ke kterým se od průzkumu z roku 2013 postupně zlepšuje vztah Čechů, je Polsko a Slovinsko. Slovinsko nyní zaujímá mezi jednadvaceti uvedenými zeměmi 13. místo s 56 procenty kladných hodnocení, před třemi lety jich mělo 54 procent. Polsko si od té doby polepšilo o šest bodů na 53 procent a je tak na 14. místě žebříčku.
STEM provedl průzkum v době od 13. do 21. června mezi tisícovkou lidí starších 18 let.