Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt oznámil, že ke sporu státu s firmou Diag Human dostalo ministerstvo zdravotnictví zatím tři dotazy. Od čtvrtka mohou občané žádat informace k 12 let trvajícímu sporu. Dotazy by měli adresovat tiskovému odboru ministerstva zdravotnictví. Zrušení mlčenlivosti o něm schválila minulý týden vláda a tento týden ho ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a právní zástupce firmy Jan Kalvoda podepsali.
"Dostali jsme zatím tři dotazy," řekl bez upřesnění jejich obsahu Cikrt. Všechny dokumenty k případu má Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ministerstvo se s ním dohodlo, že kontakt s občany bude na ministerstvu, které zprostředkuje občanům odpovědi.
Cikrt poznamenal, že podle informací ÚZSVM bombardují občané tento úřad otázkami, kolik peněz bude muset stát vyplatit Josefu Šťávovi po krachu jeho obchodu s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. "Odpovědi na tyto otázky by byly spekulací a spekulace poskytovat nebudeme," řekl.
Podle mluvčího bude ministerstvo odpovídat na dotazy občanů v duchu zákona 106 o veřejném přístupu k informacím. "Když to zjednoduším, na konkrétní otázku se budeme snažit dát konkrétní odpověď. Čili není možné si sednout do archivu ÚZSVM a probírat se papíry," upozornil.
Většina dokumentů je podle předpokladu ministerstva veřejných, ale čistě teoreticky je podle Cikrta možné, že některé mohou být chráněny státním tajemstvím, nebo by jejich zveřejnění mohlo ohrozit pozici státu v tomto sporu.
"Jakmile spor skončí, vytvoříme archiv kauzy Diag Human a pak si mohou všichni zájemci přijít do něj studovat," podotkl. Smlouvu s Diag Human a dodatek, kterým se ruší článek o mlčenlivosti, dá ministerstvo v nejbližších dnech na své webové stránky www.mzcr.cz.
Šťáva již vysoudil na státu 327 milionů korun a chce ještě další miliardy korun odškodného. Podle Cikrta ale je pozice státu v této chvíli taková, že je naděje, že nic víc platit nebude. Stanovisko státu vychází z faktu, že i kdyby Šťáva v podnikání s krevní plazmou v Česku pokračoval, údaje o hospodářském výsledku jsou jen neprokázanými předpoklady, nikoli prokázanou skutečností. Diag investoval do transfuzních stanic 200 milionů, což mu vyplacené odškodné pokrylo.
Konečný verdikt v kauze Diag Human by mohl padnout do konce září. Ze závěrů zpřesňujícího posudku znalecké firmy Ernst & Young vyplývá, že celkové odškodnění pro Diag i s úroky z prodlení, které činí asi 120 procent jistiny, by mohlo dosáhnout až 13 miliard korun. Škodnou částku bez úroků znalec odhadl na 4,6 až 5,7 miliardy korun. Arbitři před několika dny uložili oběma stranám, aby se k tomuto znaleckému posudku vyjádřily do tří týdnů. Zhruba po dalších třech týdnech vyzvou strany k podání závěrečných návrhů.
Foto: ČTK