Killed, Mauglí, Samy Kája. I tak se chtějí Češi jmenovat

Domácí
23. 12. 2012 20:02
bez popisku 477158
bez popisku 477158

Chcete mít doma malého Prince nebo Anituke? Žádný problém, soudní znalci vám vystaví souhlasný posudek. Oproti tomu se jmény jako Killed nebo Corky narazíte, stejně jako se Stývnem nebo Kateřinnou. Jaká kritéria musejí jména v Česku splňovat? A proč mají transsexuálové výjimku?

Budete-li chtít pro své dítko neobvyklé jméno, se kterým si na matrice nebudou vědět rady, budete si muset zaplatit znalecký posudek. "Ročně vyřídíme kolem 60 žádostí, letos to bude přes stovku," říká v rozhovoru pro on-line deník  TÝDEN.CZ Milan Harvalík z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

Co český zákon, co se týče křestních jmen, neumožňuje?

Zákon zakazuje, aby žena dostala mužské jméno a naopak, dále nepovoluje jména domácká jako Jiříček či Petruška. Nicméně někdy se zdrobněliny postupně osamostatní a pak je lze zapsat jako základní podobu jména. To byl případ například Lenky, která pochází z Magdalény, nebo z poslední doby Vítka. Dále nelze zapsat jako rodné jméno jméno obecné, jako je "stůl", "lampa" a podobně, ani jiný druh vlastního jména, tedy například příjmení. Nelze se tedy jmenovat křestním jménem Novák. To samé platí o jménech zeměpisných jako Sněžka nebo Praha.

A co jména zdvojená, se spojovníkem - může si rodič vymyslet jakoukoli kombinaci jmen?

Ne, rodič si může vybrat libovolnou kombinaci dvou samostatných jmen, ale zdvojená jména jsou už ustálená spojení, tedy v té kombinaci už existují. Nelze si tedy vytvořit libovolné zdvojené jméno. Ale protože je považováno za jedno rodné jméno, může si k němu rodič klidně zvolit další, český zákon totiž umožňuje zapsat rodná jména dvě. A protože druhé jméno může být opět zdvojené, může se pak zdát, že má dítě jména čtyři..

Dají se mezi neobvyklými jmény vysledovat nějaké trendy?

Určitě ano. Výraznou část představují jména například z afrických nebo orientálních jazyků, u nás málo známých. Další skupinou jsou žádosti o domáckou podobu nějakého jména nebo různé nestandardní podoby známého jména.

Co máte na mysli těmi nestandardními podobami známého jména?

Rodiče třeba netuší, jak se píše. Nebo si vyberou jméno, které chtějí dítěti dát, ale jeho běžná podoba jim nezapadá do numerologických propočtů, takže chtějí změnit třeba jedno písmeno, aby to podle jejich názoru pomohlo k harmonickému vývoji osobnosti. Ale pokud taková podoba jména není doložena, například Kateřinna, tak to je problém. Stejně jako když rodiče chtějí, aby jména jejich dětí končila stejně, tedy aby se rýmovala, takže k Matoušovi chtějí třeba Ondrouše.

Jak na zamítavý posudek reagují rodiče?

Zamítavých žádostí je jenom asi deset procent. No a protože se většina lidí už neozve, nijak silnou zpětnou vazbu nemáme. Jen občas se na nás po čase obrátí, jestli se situace nezměnila a jméno už lze zapsat.

Nakolik je váš posudek závazný?

Není, poslední slovo má vždycky matrika. Pokud matrikářka dospěje k názoru, že požadované jméno lze zapsat, může tak učinit i navzdory posudku nás, soudních znalců. Proto také jsou i případy, kdy se rodičům námi zamítnuté jméno podaří zapsat, přestože neodpovídá zákonům. To ovšem neznamená, že by se z takového jména měl stát precedent.

To je případ i Monty Pepy Samyho Káji z minulých let?

K těmto konkrétním případům se nedokážu vyjádřit, protože jsme je neřešili, co se ale týče jména Kája, to může být užíváno transsexuály. U nich totiž existuje pro dobu, kdy procházejí změnou pohlaví, výjimka, a mohou tedy i oficiálně užívat jména domácká, která lze vnímat jako obourodá - například Vlasta nebo Kája. I příjmení se pak volí v takové formě, která jednoznačně nesignalizuje muže nebo ženu, například Janů nebo Kočí.

Jak ověřování jména probíhá a kolik vás stojí času a rodiče peněz?

Někdy stačí vzít jednu dvě zahraniční publikace, jindy to vyžaduje podstatně více úsilí. Musíme se totiž zabývat i věrohodností publikací, protože jsou takové, které například tvrdí, že v češtině existuje ženské jméno Tráva. Pokud jméno nenajdeme, obracíme se na odborníky na daný jazyk. A samozřejmě spolupracujeme s kolegy ze zahraničí, takže jsme už několikrát posílali e-mail do Švédska, Finska, Nizozemska. Podkladem k vystavení posudku může být i potvrzení, které dají rodičům z velvyslanectví. I ten nejjednodušší posudek si vyžádá dvě tři hodiny práce.

A cena?

Bez DPH se částka za znalecký posudek pohybuje mezi 600-1200 korun v závislosti na náročnost celého procesu.

Čím se řídí obliba neobvyklých jmen?

Těch faktorů je spousta a někdy jsou i protichůdné. Takže se dávají jména pocházející z angličtiny a zároveň se vracejí do obliby staročeská jména. Nebo rodiče dají jméno bez háčků a čárek, aby dítě nemělo v budoucnu eventuálně problém v zahraničí. Roli hraje rodinná tradice, kdy převládá dědění jmen v mužské linii. Dcery jména svých matek a babiček zdaleka tak často nedědí. Lidé se samozřejmě nechávají inspirovat celebritami, filmovými či literárními postavami, věřící zase Biblí, příznivci jógy, budhismu či hinduismu vybírají jména z orientálních učení.

Jaké jméno vás nejvíce zaskočilo?

Měli jsme tu například žádost na jméno Mauglí, ale nás už tady jen tak něco nepřekvapí. Pozitivně jsme se vyjadřovali třeba ke jménům Prince, Anituke, negativní posudky jsme museli vystavit na jména Killed nebo Corky.

Další čtení

Na letošní tvarůžkový festival v Olomouci dorazí rekordní počet prodejců

Domácí
27. 3. 2025

Policie: Žena připravila 110 lidí o 16,5 mil.Kč, dopadena byla na Tenerife

Domácí
27. 3. 2025

V ČR zůstávají v provozu poslední skiareály, sněhu mají dost, ale zájem upadá

Domácí
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ