Prezidentská volba by měla začít v nejbližším vhodném termínu, který umožní ústava, tedy po 7. únoru příštího roku. Na čtvrtečním jednání se na tom shodli prezident Václav Klaus a předseda Senátu Přemysl Sobotka. Šéfa sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) rozladilo, že Sobotka s prezidentem o termínu volby hovořil již nyní a nedomluvil se nejdříve s ním. Právě šéf sněmovny totiž schůzi parlamentu k volbě prezidenta svolává, a má tak při výběru termínu rozhodující slovo.
Z ústavy vyplývá, že zákonodárci by měli novou hlavu státu začít volit mezi 7. únorem a 7. březnem. "V daném okamžiku předpokládáme a bavili jsme se o tom, že by to šlo spíše do termínu únorového," řekl novinářům po jednání Sobotka. Dodal ale, že rozhodující bude ještě diskuse s předsedou sněmovny.
Vlček, který je v těchto dnech na dovolené, prostřednictvím svého mluvčího Tomáše Vyšohlída sdělil, že nechápe, proč se s ním Sobotka nejprve na vhodném termínu volby nedomluvil a se schůzkou na Hradě nepočkal. Sám chystá schůzku s prezidentem na začátek srpna. Ve stejné době chtěl původně jednat i se šéfem Senátu.
Klaus se funkce oficiálně ujal 7. března 2003, kdy složil slavnostní slib. Pětileté volební období se podle ústavy počítá právě od tohoto dne. Nová prezidentská volba se má konat v posledních třiceti dnech volebního období úřadujícího prezidenta.
Předseda Senátu Klause podrží
Sobotka novinářům na Hradě řekl, že Klaus má v souboji o prezidentské křeslo jeho plnou podporu. "Řekl jsem mu, že udělám maximum pro to, aby se prezidentem stal," řekl. Potřebné hlasy mimo ODS chce Sobotka pro Klause shánět u lidovců, nezávislých senátorů i dalších stran. ODS má ve sněmovně a v Senátu dohromady 122 hlasů. Ke zvolení prezidenta je jich potřeba 141. Klaus tedy potřebuje mimo ODS získat nejméně 19 hlasů.
Dlouholetý čestný předseda ODS je zatím jediným oficiálním kandidátem a favoritem volby. Zelení, lidovci, sociální demokraté a komunisté se na společném adeptovi ještě neshodli. Nejčastěji se nyní v souvislosti s Klausovým protikandidátem mluví o exministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi. Předseda ČSSD Jiří Paroubek nedávno potvrdil, že jeho strana o Dienstbierově nominaci uvažuje.
Sobotka připomněl, že Dienstbiera zatím nikdo oficiálně nenominoval, a je tedy prý spíše "kandidátem médií". Šéf Senátu také míní, že by strany neměly představení případných kandidátů na prezidenta nechávat na poslední chvíli. "Čím dříve, tím lépe, aby i veřejnost měla možnost se seznámit s těmi lidmi," řekl.
Sobotka s Klausem hovořil také o výběru kandidátů do sedmičlenné rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Dva má navrhnout sněmovna, jednoho právě prezident. Z rozhovoru s Klausem podle Sobotky vyplynulo, že Hrad již začal o svém kandidátu diskutovat. "Věřím, že do konce prázdnin nebo do 15. září budeme mít seznam lidí. Totéž čekám od Poslanecké sněmovny," dodal.
Foto: ČTK