Prezident Václav Klaus tvrdí, že jeho kritický postoj k Evropské unii se pomalu stává u evropských politiků běžným. Zopakoval, že chce zásadní změny Unie, a vyjádřil se také k otázce přijetí eura. Podle něj by se o tom mělo rozhodnout v referendu. Uvedl to v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes.
"Názory, které já o Evropě vytrvale prezentuji, se staly docela hlavním proudem," řekl Klaus. Jako příklad zmínil postoj Nizozemska. Klaus uvedl, že podle mínění předsedy nizozemské vlády Jana Petera Balkenendeho nelze Nizozemcům znovu předložit starou ústavní smlouvu.
Problém jménem euroústava
Klaus si prý ale zatím není jist, že současná diskuse o EU, která v Evropě prudce zesílila, skutečně přinese nějakou změnu. "V tomto smyslu bych u tohoto rozhovoru vyjádřil prvně mírný pesimismus," uvedl. Zdůraznil, že sám by chtěl zásadní změny EU, ale nakonec prý mohou nastat pouze úpravy kosmetické.
Proces přijetí euroústavy je prakticky zmrazen od jara 2005, kdy ho v referendech zamítli Francouzi a Nizozemci. Podle Klause nová evropská dohoda nemá obsahovat kvaziústavní symboliku. "Další rovinou je, co má být vlastně podkladem nové dohody. Tím není ústava, která neprošla, ale platná smlouva z Nice. Takže se to musí začít psát znovu od první věty," uvedl. Změnou je podle něj i to, že existují požadavky, aby nová dohoda byla jen jednou z dalších smluv, čili smlouvou navazující, nikoli nahrazující.
Euro jedině po referendu
Klaus je zastáncem toho, aby o přijetí eura rozhodlo všelidové hlasování. "Každá měna je obrovský symbol státu a v tomto smyslu by lidé měli rozhodovat o tom, jestli si přejí o tento nesmírně významný symbol přijít," prohlásil.
Něco úplně jiného je podle něj ekonomická argumentace. Domnívá se, že politici by měli k referendu přistoupit až po zralém racionálním rozhodnutí, že nastala ta správná doba. Varoval před tím, aby se referendum konalo v době, kdy je to nerozumné ekonomicky.
Foto: Robert Zlatohlávek