Prezident Václav Klaus nezdrží přijetí vládní důchodové reformy. Zákony kvůli svým výhradám nepodepsal, ale ani je nevrátil sněmovně vetováním. Hrad to oznámil na webových stránkách prezidenta www.klaus.cz. V dopise předsedkyni sněmovny Klaus uvedl, že s vládní reformou penzí nesouhlasí, nechce ale vyvolávat další vleklé obstrukce ve sněmovně. Ve čtvrtek vypršela lhůta, kdy mohl Klaus zákony sněmovně vrátit.
"Se změnou důchodového systému, jak ji přinášejí tyto zákony, nesouhlasím. Činím tak ze zcela jiných důvodů než opozice, která svou parlamentní obstrukcí přehlušila jakoukoli věcnou rozpravu," uvedl Klaus. Odkázal na své dřívější výhrady k vládnímu plánu reformy penzí. Klaus v médiích v březnu uvedl, že po provedení penzijní reformy se deficit důchodového systému dále prohloubí a objem veřejných prostředků vydávaných na financování důchodového systému vzroste. Vládu kritizoval také za to, že návrhu reformy údajně nepředcházela vážná debata.
Zákony důchodové reformy koalice ve sněmovně prosadila začátkem listopadu po několika dnech obstrukcí, kterými se ČSSD snažila blokovat vládní reformy. Právě reformu penzí, jejíž součástí je zavedení takzvaného druhého pilíře penzijního systému, sociální demokraté nejhlasitěji odmítali. ČSSD zvažuje, že zákony důchodové reformy kvůli jejich obsahu i proceduře schválení napadne u Ústavního soudu.
Druhý pilíř má tvořit individuální spoření v důchodových fondech, do nichž by lidé převáděli část příspěvků státu, které nyní platí do prvního pilíře na průběžné financování penzí. Podle návrhu by z pojistného odváděného státu vyvedli tři procentní body do penzijních fondů a k nim přidali ještě dva procentní body ze svého. Rozhodnutí bude nevratné. Systém má začít fungovat od roku 2013.
Výpadek peněz v prvním pilíři, jehož výši kritici odhadují až na 30 miliard korun ročně, chce vláda zacelit zvýšením spodní sazby DPH. Právě to nejvíc vadí opozici, podle níž tak reformu zaplatí i stávající penzisté kvůli zvýšení cen potravin.
Vládní novelu, která dolní sazbu DPH příští rok zvedne na 14 procent ze současných deseti procent, Klaus v úterý podepsal. Od roku 2013 se sazby mají sjednotit na 17,5 procenta. Získané peníze půjdou na důchodový účet.
Prezident v úterý svůj podpis připojil i pod soubor vládních zákonů, které tvoří další část zdravotní a sociální reformy. Podpis zákonů důchodové reformy ale odložil a nakonec se mu vyhnul.
Postup, při kterém prezident zákon nepodepíše, ani nevetuje, je podle ústavních právníků v rozporu s tím, jak roli hlavy státu popisuje ústava. Zákon nicméně může být vyhlášen i bez podpisu hlavy státu. Svůj nesouhlas s parlamentem schváleným zákonem Klaus stejným způsobem vyjádřil několikrát už v minulosti. Letos v březnu například nepřipojil podpis pod novelu zákona o České národní bance a v červenci stejným způsobem naložil s takzvanou malou důchodovou reformou.
Penzijní společnosti podle vládního plánu důchodové reformy budou muset spravovat svěřené peníze ve čtyřech fondech. Lidé si budou moci fondy měnit podle toho, zda jim bude vyhovovat větší míra rizika s možností většího zisku, nebo menší riziko s větší jistotou.
Zákon o doplňkovém penzijním spoření má transformovat třetí pilíř důchodového systému, tedy stávající penzijní připojištění. Podle předlohy by svěřené příspěvky a majetek společností měly být odděleny tak, aby lidé o své úspory při případném bankrotu společnosti nepřišli.
Podle Klausova dřívějšího vyjádření je ale zavedení nového dobrovolného pojištění věcí relativně okrajovou, která žádný průlom do systému penzí nepřinese. Plánovaný dobrovolný subsystém penzijního pojištění podle něj navíc bude vznikat na úkor průběžného systému i na úkor existujícího penzijního připojištění. Vládu kritizoval dříve také za to, že reformu penzí spojila se zvýšením DPH.