Český prezident Václav Klaus se v New Yorku při rozpravě Valného shromáždění OSN vyslovil pro modernizaci Spojených národů. Zároveň ale odmítl snahy o zvýšení akceschopnosti této celosvětové organizace na úkor plurality názorů.
K TÉMATU: Dokument
V projevu také ujistil, že si Česká republika zaslouží být zvolena za nestálého člena Rady bezpečnosti pro období 2008-2009. "Věřím, že nám může většina členských zemí důvěřovat a že si jejich hlasy zasloužíme," prohlásil.
Připomněl, že ČR už v tomto orgánu zasedala v letech 1994 a 1995. "Chovali jsme se předvídatelně a pracovali jsme velmi usilovně. Nyní... vás mohu ujistit, že odvedeme ještě lepší práci," řekl.
Česká republika je hluboce přesvědčena o nutnosti prevence a nenásilného řešení konfliktů. Potvrzuje to svým vlastním chováním - nenásilným rozdělením Československa v roce 1992, uvedl prezident a připomněl, že Praha v posledních letech několikanásobně navýšila rozvojovou pomoc. V této souvislosti se vyslovil pro odstraňování bariér, které brzdí ekonomický rozvoj, zejména v rozvojových zemích.
OSN potřebuje změny, protože by měla více odrážet současnou situaci ve světě než v době, kdy před 62 lety vznikla, řekl. Světovou organizaci označil za "vysoce důležitou a fakticky nenahraditelnou platformu" založenou na pluralitě názorů členských států a na vzájemném respektu k jejich postojům. "Ambicí OSN není, a nikdy by být nemělo, hledání jednoho povinného, jednolitého názoru vnuceného některými z nás těm, kteří nesouhlasí," konstatoval.
Postavil se proti konceptu "globálního vládnutí", který je podle něho založen na "neudržitelné tezi", že svět může být organizován, kontrolován, řízen či plánován. "Usilovat o uskutečnění této myšlenky je něco, co nemůžeme nikdy připustit," zdůraznil.
Snahy rozhodovat v OSN jednodušeji a rychleji by neměly ohrozit názorovou výměnu. "Naše komunistická minulost nám říká, že bychom toto dělat neměli. I my chceme, aby OSN byla přiměřeně akceschopná. Kategoricky ale odmítáme, aby se tak stalo na úkor jednotlivých členských zemí," prohlásil.
Podle Klause je třeba podporovat smysluplné aktivity, ale ne projekty, které ve skutečnosti omezují lidskou aktivitu a poškozují ekonomický rozvoj. "Globálnímu rozvoji bychom více pomohli snižováním bariér než větším poskytováním podmíněné pomoci," uvedl.
Vrátil se rovněž k tématu změn klimatu, jemuž se věnoval na pondělním setkání světových státníků. "I tento potenciální problém, stejně jako každý jiný, nemůže být nikdy vyřešen bez spoléhání se na svobodu, svobodné trhy, volný obchod a další atributy svobodné společnosti. Ochrana životního prostředí je velmi důležitá, musíme ale být skromnější a pokornější v našich pokusech řídit současný složitý svět," řekl Václav Klaus.
Foto: Robert Zlatohlávek