Klaus: Masarykův odkaz je pro demokracii inspirací
13.09.2007 20:39 Aktualizováno 13.09. 22:09
Masarykovo vlastenectví bylo pozitivní, nebylo namířeno proti nikomu," řekl na Pražském hradě při příležitosti 70. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka současný prezident Václav Klaus. Podle něj je Masaryk pro demokracii trvalou inspirací. TGM těžil z toho, že byl nejen politikem, ale také vědcem, pedagogem a humanistickým myslitelem.
Slavnosti se kromě Klause zúčastnil také premiér Mirek Topolánek, předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, bývalý prezident Václav Havel a další pozvaní hosté.
Podle Klause Masaryk odmítal národnostní nesnášenlivost a populistický nacionalismus, který tehdy v českých zemích, v Rakousku i v Evropě převládal. "Jeho vlastenectví bylo pozitivní, nebylo namířeno proti nikomu," řekl Klaus.
DOKUMENT: Projev prezidenta k 70. vyročí úmrtí TGM
Klaus také řekl, že se s Masarykem shoduje v otázce svobody národa. "Jeho snaha o pozvednutí národa plynula z víry v člověka a jeho svobodu a z důvěry v pozitivní působení otevřených a svobodných poměrů," zdůraznil.
Topolánek ocenil trvalost Masarykova politického jednání."Masaryk nebyl mužem zkratky. Nebyl politikem, který by podléhal populistickým tlakům," konstatoval v projevu Topolánek. Premiér také řekl, že Masaryk nebyl státníkem, který by své vize měnil "podle závanů mediálního větru".
Masaryk byl prezidentem Československa v letech 1918 až 1935. Na vzniku nezávislého státu se podílel spolu se svým nástupcem Edvardem Benešem a Slovákem Milanem Rastislavem Štefánikem. Současná politická reprezentace se často k Masarykovu odkazu hlásí.
Úřad hlavy státu Masaryk zastával nejdéle ze všech prezidentů, kteří stáli v čele Československa a České republiky. Masaryk zemřel na lánském zámku, který byl jeho oblíbeným letním sídlem, 14. září 1937 ve věku 87 let. Bylo to skoro dva roky poté, co na prezidentský úřad ze zdravotních důvodů abdikoval.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.