Prezident Václav Klaus se v pondělí poprvé vyjádřil k odposlechům telefonních hovorů bývalého pražského primátora a poslance ODS Pavla Béma. Podle hlavy státu jsou odposlechy nešťastnou věcí, která ničí naši demokracii.
Prezident novinářům před zahájením semináře svého Centra pro ekonomiku a politiku připomněl, že v době vzniku nahrávek bojoval proti nadměrnému množství odposlechů a jednal o tom s ministry vnitra. "Čili já myslím, že odposlechy jsou strašlivě nešťastná věc, která ničí naši demokracii, a to je můj zásadní pocit z toho. Všechno ostatní je druhotné," uvedl Klaus.
Odposlechy Bémových rozhovorů s lobbistou Romanem Janouškem z roku 2007, z nichž vyplývá, že vlivný podnikatel ovlivňoval důležité zakázky, hýbou politikou v Česku od minulého týdne. Od Béma se již distancovalo vedení pražské ODS i premiér a stranický šéf Petr Nečas.
Klaus podle svých slov považuje za jiný problém otázku, zda jsou nahrávky přesné či nepřesné, pozměněné či autentické. "To už je všechno úplně jiná role, to je na někoho jiného, aby to zkoumal," poznamenal prezident. Hlavu státu prý odposlechy trápí a vadí mu, že stejný pocit nemají novináři. "Já myslím, že i vás by toto trápit mělo, nejenom nás - občany této země," řekl Klaus novinářům.
Prezident byl v minulosti znám dobrými vztahy s Bémem, který začínal v politice jako protidrogový poradce mimo jiné na úřadu Klausovy vlády. Bém měl podporu Hradu i v době, kdy uvnitř ODS soupeřil s někdejším předsedou Mirkem Topolánkem. Bém byl také jedním z mála politiků občanských demokratů, které Klaus v minulosti podpořil například i společným vystoupení ve volební kampani na podzim 2008.
Odposlechy hovorů lobbisty Romana Janouška a exprimátora Pavla Béma, které od minulého týdne zveřejňuje deník MF Dnes, ukazují vliv pražského kmotra Romana Janouška na dění na magistrátu, uvnitř ODS nebo tehdejší vlády. Podle odposlechů Janoušek v Praze spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu či o vedení akciových společností hlavního města Prahy. Zajišťoval také někdejšímu primátoru Pavlu Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky nebo nákupy luxusního zboží. Obsahem odposlechů telefonátů se již začala zabývat policie. |