Klaus podpořil Čunka, reforma měla být razantnější

Domácí
24. 6. 2007 15:48
bez popisku 13354
bez popisku 13354

Prezident Václav Klaus nerozumí tomu, proč se tak vleče vyšetřování případu vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který čelí obvinění z korupce. Podle prezidenta je v zájmu naprosto všech, aby byla celá záležitost "maximálně rychle vyřešena". Prezident to uvedl v pořadu Nedělní partie televize Prima.

"Já nerozumím tomu otálení. Myslím, že ta kauza tak složitá není," uvedl prezident. Zároveň podpořil Čunkův postoj, který odmítá kvůli svému obvinění odstoupit z vládních funkcí. Klaus uvedl, že obecně nepřijímá módní a líbivou tezi, že by politik poté, co je obviněn, měl okamžitě zmizet ze scény.

Čunkova kauza také podle prezidenta nepotřebuje další politizaci, protože už "je politická", neboť se týká jednoho z nejvyšších ústavních činitelů - místopředsedy vlády.

Klaus a reforma

V pořadu Nedělní partie televize Prima se prezident vyjadřoval i k navrhované vládní reformě veřejných financí. Ta mohla podle Václava Klause přijít dřív a měla být razantnější. Vládní návrh je podle něj spíše soubor dílčích stabilizačních opatření. Návrh koaličního kabinetu Mirka Topolánka však Klaus označil za kroky ve správném směru. Uvědomuje si také, že razance reformy souvisí se silou koalice ve sněmovně.

"Samozřejmě vím, že (navrhované změny) neřeší podstatu, jsou spíše dílčími opatřeními a, bohužel, budou následovat další," řekl Klaus. Změny ve veřejných financích jsou ale naprosto nezbytné, dodal.

Prezident připomněl, že stát se zadlužuje, ačkoli se české ekonomice daří. Deficit si podle něho může vláda dovolit, když se hospodářství nedaří. "My máme tři mimořádně úspěšné roky, jeden z nejvyšších ekonomických růstů v celé Evropě, přitom aby nám narůstal deficit, to je opravdu něco unikátního," podotkl.

Prezident v Nedělní partii také kritizoval silniční zákon, který od loňského července zavedl bodový systém. "Myslím, že averze k silničnímu zákonu je téměř absolutní," řekl. Novela, kterou má nyní k podpisu, se podle něho týká spíše cyklistů než řidičů a je okrajová.

Evropská smlouva je "vítězstvím rozumu"

Dohoda ze summitu EU, podle níž nemá být budoucí podoba Unie zakotvena v euroústavě, je podle prezidenta Václava Klause "jisté vítězství rozumu". Mnohé z euroústavy však má být převedeno do nové smlouvy o reformách institucí EU a prezident se proto obává, že dohodnuté změny byly spíše kosmetické. Klaus, podle něhož euroústava znamenala zásadní a obrovské nakročení k evropskému superstátu, to uvedl v Nedělní partii televize Prima.

"Prostě ten vlak, který dříve jel jednosměrně a stále zrychloval, tak se najednou zjistilo, že má taky brzdy a že může zpomalit a že může na některé výhybce otočit také někam jinam. To je obrovské vítězství a myslím, že za to všichni musíme děkovat," řekl Klaus.

Poznamenal však také, že podle textu dohody se má z euroústavy převzít do nové smlouvy převedení některých kompetencí z národních států do Bruselu, změna jednomyslného rozhodování na většinové v některých věcech a sdílení pravomocí. V závěrech dohody se "v podstatě přejímá doslova všechno to, co bylo napsáno v té původní ústavní smlouvě", podotkl Klaus. "Mám trošku strach, že možná to opravdu byly změny více kosmetické než vážné," uvedl k výsledkům summitu.

Prezident podotkl, že definitivní podoba reformní smlouvy má vzejít až z mezivládní konference při nadcházejícím portugalském předsednictví, o všech detailech se bude znovu jednat. "Pro nás zůstává úkolem, aby se vláda do těchto věcí velmi intenzivně zapojila a zapojila i českou veřejnost," uvedl. Nebránil by se, jak řekl, ani referendu, neboť je až moc okaté, že se evropští politici bojí pustit cokoli do referend.

Pře o jmenování soudce je o prezidentských pravomocích

Spor o jmenování nebo nejmenování soudního čekatele Petra Langra do funkce soudce není podle prezidenta Václava Klause o tomto člověku, ale o prezidentských pravomocích. Pražský městský soud nedávno vyhověl Langrově žalobě. Rozhodl, že Klaus v nejbližší době nějak rozhodnout musí. Klaus s verdiktem nesouhlasí.

"Nepovažuji to za kauzu toho konkrétního čekatele, protože žádný čekatel na jmenování tohoto typu nemá nárok," řekl prezident v Nedělní partii televize Prima. "To je skutečně souboj o elementární prezidentské pravomoci a já myslím, že v tomto případě není možné ustoupit," zdůraznil.

Ačkoli prezident rozsudek ještě neobdržel, chystá stížnost. "Argumentaci bych chtěl vidět, slyšet. Nicméně nepadá v úvahu, že bychom se s tím mohli smířit," podotkl Klaus. Pokud je v ústavě napsáno, že prezident jmenuje bez dalších podmínek, podle Klause tím museli její tvůrci myslet to, že prezident má rozhodovací pravomoc a není automatem.

Prezident předloni v březnu odmítl jmenovat soudci celkem tři desítky justičních čekatelů mladších 30 let. Někteří z nich se pak obrátili na soud. Právě oni nyní zůstávají bez soudního taláru, zatímco zbylí neúspěšní adepti, kteří se soudně nebránili, se mezitím zřejmě většinou soudci stali.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho totiž k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ