Klaus přibalil velvyslancům na cesty svou knihu
30.08.2007 19:25
Vstup České republiky do schengenského prostoru, globální změny klimatu, případné vybudování amerického radaru na českém území či přijetí eura - to jsou jen některá témata, jichž se dnes prezident Václav Klaus dotknul v projevu k českým velvyslancům. Ti se do Prahy sjeli na pravidelnou poradu na konci prázdnin. Klaus také diplomatům řekl, že by měli být i součástí vnitřní domácí diskuse.
Diplomatům, které přijal na Pražském hradě, rovněž shrnul své skeptické postoje k varováním před klimatickými změnami. Velvyslance obdaroval svojí knihou Modrá, nikoli zelená planeta, ve které polemizuje s názory, podle nichž je nejvyšší čas změnit kvůli oteplování chování lidstva. Žertem dodal, že knihu jim dává i přesto, že předpokládá, že ji všichni už četli.
Při zmínce o americkém radaru Klaus zdůraznil, že má významnou transatlantickou dimenzi. Zároveň ale není možné rezignovat v této věci na vytvoření alespoň jistého celonárodního konsensu, dodal.
Vyzval rovněž k opatrnosti a rozvážnosti před přijetím eura. "Jde o rozhodování, jehož předmětem je jeden z atributů naší státní suverenity. Při plném respektování našeho závazku přijmout jednotnou měnu musíme pečlivě zvažovat, jakým způsobem a kdy to uděláme. Jde o to, aby tomuto kroku ani nepředcházely, ani po něm nenásledovaly žádné otřesy v oblasti relativních cen, měnových kurzů a cenových hladin," uvedl prezident. Není podle něj ostudou přistoupit ke společné měně později než jiné, byť sousední země. Společná evropská měna není sama o sobě cílem. "Je jen nástrojem ke stabilizaci ekonomiky a ke zvýšení jejího růstového potenciálu," uvedl Klaus.
Varoval také před dokumentem, který by EU měla přijmout místo evropské ústavy, jejíž ratifikace zkrachovala poté, co text odmítli před dvěma lety v referendech Francouzi a Nizozemci. "Takzvaná reformní smlouva - 143 stran v dnešním portugalském návrhu, včetně prohlášení - 61 stran a protokolů - 67 stran, bude i svým rozsahem extendovat dnes existující primární právo EU," uvedl prezident.
"Červnový bruselský summit byl prohrou evropských demokratů. Hrozí, že unie bude dále ztrácet svou politickou legitimitu a že se propast odcizení mezi euroelitami a obyčejnými lidmi bude dále prohlubovat," uvedl Klaus.
Klaus také české diplomaty vyzval, aby 15 let po rozdělení společného státu se Slováky ve světě důrazně vysvětlovali, že Slovensko zůstává nejbližším sousedem ČR. "Dnes mají naše země, ale hlavně obyčejní občané obou zemí tak dobré vzájemné vztahy, jaké mnohdy neměli ani v dobách společného státu," konstatoval Klaus.
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.