Klaus promluví na konferenci o globálním oteplování
07.08.2007 09:18
Prezident Václav Klaus pronese v září v New Yorku svůj projev na konferenci o globálním oteplování, na kterou ho pozval generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Oznámil to mluvčí Hradu Petr Hájek. Klaus považuje debatu o klimatických změnách za hysterickou. Ve Spojených státech se proto chystá pronést "velmi razantní projev", řekl minulý týden v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.
Český prezident dlouhodobě kritizuje ty, kteří kvůli globálnímu oteplování bijí na poplach. Nelíbí se mu mimo jiné aktivity bývalého viceprezidenta Spojených států Alberta Gorea, jenž se této otázce věnuje. Například ve filmu Nepříjemná pravda a také ve stejnojmenné knize vyzývá k okamžité změně chování ve prospěch zachování planety, zejména pak ke snížení produkce skleníkových plynů.
"Opravdu to považuji za jedno z nejvážnějších ohrožení svobody na světě, za jedno z nejvážnějších ohrožení normálního vývoje lidstva," řekl Klaus s tím, že hrozbou nemyslí globální oteplování, ale "názory, které jsou nám propašovávány díky falešné hrozbě globálního oteplení lidmi, jako je Al Gore anebo spousty dalších lidí někde jinde".
Český prezident v květnu představil svoji knihu Modrá, nikoli zelená planeta, ve které polemizuje s názory, podle nichž je nejvyšší čas změnit kvůli oteplování chování lidstva. "Myslím, že je potřeba používat všech cest a cestiček, jak tuto hysterii rozbíjet. A jedna z těchto cest je nepochybně napsání této knihy, cestování po světě, pronášení projevů, přednášek, dávání rozhovorů. Jsem připraven přijet letos v závěru září do New Yorku, kde generální tajemník OSN organizuje den před zahájením Valného shromáždění specifickou konferenci na téma globální oteplování. A tam se sejdou samí ti Goreové, takže budou šokováni, že tam omylem pozvali taky mě. A já tam vystoupím s velmi razantním projevem," uvedl Klaus.
Situace podle něj není tak katastrofální, jak někteří vědci a politici tvrdí. Podle citátu, který použil v úvodu své knihy, se budoucí generace budou pobaveně divit, že na počátku 21. století vyspělý svět propadl panice kvůli globálnímu zvýšení průměrné teploty o několik desetin stupně a na základě velkého zveličení velmi nejistých počítačových modelových předpovědí uvažoval o tom, vrátit se před průmyslovou éru.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.