Státní vyznamenání
Klaus s Havlem prohrál, s "metálovým" duelem už nic nehne
26.10.2012 14:45
Prezident Václav Klaus během svého působení na Hradě udělil státní vyznamenání zhruba dvěma stovkám lidí. Ocenění však rozdal méně než jeho předchůdce Václav Havel, který za stejnou dobu v úřadu vyznamenal asi 500 osobností. Zřejmě poslední sadu vyznamenání rozdělí Klaus na Hradě v neděli na tradiční oslavě vzniku Československa.
Nejvyšší státní vyznamenání putovala stejně jako za Havla většinou k válečným hrdinům. Pozornost Klaus budil oceněním některých populárních osobností. Medaili Za zásluhy udělil mimo jiné zpěváku Karlu Gottovi, hokejistovi Jaromíru Jágrovi či žokeji Josefu Váňovi. Mezi oceněnými se objevil i někdejší ředitel Národní galerie a Klausův příznivec Milan Knížák.Klaus během svého úřadování každoročně 28. října ocenil kolem dvaceti lidí. Nejvyšší české státní vyznamenání, Řád Bílého lva, směřovalo stejně jako v Havlově éře většinou k válečným hrdinům, kteří bojovali za osvobození Československa od nacismu. Později byla řada z nich pronásledována komunistickým režimem.
Celkem Klaus udělil Řád Bílého lva dvaceti lidem. Havel vyznamenal stejným oceněním šest desítek osobností, mezi nimi ovšem byli i někteří světoví státníci. Za příspěvek ke svržení komunistické nadvlády ve střední a východní Evropě udělil Havel Řád Bílého lva Georgi Bushovi, Michailu Gorbačovovi, Lechu Walesovi, Margaret Thatcherové, Helmutu Kohlovi, Françoisi Mitterrandovi a Ronaldu Reaganovi.
Klaus oproti svému předchůdci uděloval celkově méně vyznamenání zahraničním osobnostem. Klausův tým se také chlubí tím, že omezil na minimum udělování vyznamenání in memoriam. "Historické osoby si zaslouží spíše svou ulici, náměstí nebo pomník. Míchat je mezi naše současníky a zvát na pódium vnoučata, to asi není úplně v souladu s aktuálním svátkem," uvedl prezidentův tajemník Ladislav Jakl minulý týden v komentáři k vyznamenáním, který Hrad zveřejnil na www.klaus.cz.In memoriam Klaus vyznamenal například válečného veterána Václava Kojzara či herce Borise Rösnera. Na rozdíl od Havla uděloval Klaus výrazně méně i medailí Za hrdinství. Za téměř deset let svého úřadování jich rozdal jen několik. Ocenění získal například střihač televize Nova Michal Velíšek, který se v parku na pražském Karlově náměstí zastal napadené ženy a útočník ho zastřelil.
Medaili Za zásluhy, která je nižším vyznamenáním, rozdal Klaus zhruba 130 lidem, Havel asi dvojnásobnému počtu. Oba prezidenti vybírali osobnosti z různých oborů, které se ve své činnosti výrazně prosadily. Na seznamu Klausem oceněných se obvykle objevili i někteří známí umělci a sportovci.
Opakované návrhy Senátu na ocenění protikomunistické odbojové skupiny bratří Ctirada a Josefa Mašínů u Klause pochopení nenašly. Mašínové a další člen skupiny Milan Paumer získali jen plaketu předsedy vlády od bývalého premiéra Mirka Topolánka. Jejich ozbrojený boj proti komunistickému režimu dále názorově rozděluje českou společnost. Návrhy na státní vyznamenání posílají prezidentovi sněmovna, Senát, vláda i občané. Záleží ale výhradně na prezidentovi, koho se rozhodne ocenit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.