Prezident Václav Klaus podruhé v krátké době vystoupil proti nespokojeným lékařům. Akci Děkujeme, odcházíme odsoudil v novoročním projevu a čerstvě i v úterý, kdy podpořil postoj ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). "Výhrůžkám (lékařů) nelze už dál ustupovat," řekl prezident a naopak ocenil zdravotníky, kteří se k protestu nepřidali.
"Já velmi podporuji ministra zdravotnictví. Hovořil jsem s ním telefonicky včera (v pondělí) delší dobu a myslím, že dále ustupovat není možné. Prostě občané České republiky si to nepřejí," řekl Klaus.
Podle prezidenta je třeba ocenit lékaře, kteří "normálně dále pracují a ničím nevyhrožují". Za postoj k problémům ve zdravotnictví poděkoval zdravotním sestrám.
Situaci v krajích postižených hromadnými výpověďmi nemocničních lékařů se bude zabývat bezpečnostní rada státu spolu s hejtmany. Měla by projednat zajištění péče po 1. březnu, kdy chce ze zaměstnání odejít 3800 lékařů. Na úterní jednání je pozván i ministr zdravotnictví Heger. Klaus se jednání bezpečnostní rady neúčastní, má jiný program.
Prezident nejspíš za svá slova sklidí ze strany lékařů kritiku. Už na jeho novoroční projev, ve kterém odsoudil protest lékařů, reagoval v rozhovoru pro TÝDEN lékařský šéfodborář Martin Engel: "Jestli pan prezident jde tak daleko, aby řekl, že ti arogantní doktoři nemají právo ve svém sporu vyhrát, tak to si hlava státu nesmí dovolit... Tak se přece pan prezident nemůže vyjadřovat. Toto všechno nesmírně komplikuje jakoukoli dohodu."
Odchodem z nemocnic hrozí k 1. březnu okolo 3800 lékařů. Vyjednávání mezi nimi a ministrem Hegerem v minulém týdnu zkrachovala, když lékaři odmítli nabídku na zvýšení platů o pět až osm tisíc korun. Žádají osm až dvanáct tisíc korun do tarifů, ministr jim dává méně a v odměnách. Podle lékařských odborů tak nemají lékaři záruku, že peníze dostanou. Doktoři zároveň po ministrovi požadují, aby zaručil návrat do práce všem, kteří podali výpověď.
Podle průzkumu GfK Czech souhlasí s lékařskými odbory necelá třetina občanů, 48 procent zaujímá záporné stanovisko. Petici na webu proti kapitulantství před nátlakem lékařských odborů podepsalo přes 24 tisíc lidí. Petici SOS zdravotnictví požadující "narovnání disproporce mezi materiálovými a mzdovými výdaji českého zdravotnictví" pak přes 30 tisíc lidí.