Klaus se pustil do <span>Ústavního soudu.</span> Jde o pravomoci

Domácí
10. 9. 2009 19:51
Reakce Václava Klause na sebe nenechala dlouho čekat.
Reakce Václava Klause na sebe nenechala dlouho čekat.

Reakce Václava Klause na sebe nenechala dlouho čekat.Prezident Václav Klaus míní, že Ústavní soud svým rozhodnutím prohloubil politickou krizi v zemi. Aby se podobným situacím do budoucna předešlo, blíží se podle něj chvíle, kdy bude nutné přijmout novou definici pravomocí Ústavního soudu. To musí znít jako rajská hudba sociálním demokratům. Jejich šéf Jiří Paroubek už dříve řekl, že je třeba se podívat na pravomoci ústavního soud.

"Ústavní soud v den 16. výročí svého založení svým rozhodnutím vědomě a záměrně prohlubuje politickou krizi v naší zemi. Chceme-li se dnes i do budoucna vyhnout podobným situacím, které hrozí chaosem a ohrožují celou společnost, blíží se chvíle, kdy bude nutno přijmout novou ústavní definici pravomocí Ústavního soudu," uvedl Klaus v prohlášení.

K TÉMATU: Ústavní převrat. Soud zrušil volby v říjnu

Ústavní soud na návrh poslance Miloše Melčáka zrušil ústavní zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny. Předčasné volby tak budou později, pravděpodobně v listopadu. Dnešní výrok ÚS je průlomový. Ústavní soud poprvé zrušil normu, která je označovaná jako ústavní zákon. A stejnou kompetenci si přiznal i do budoucna.

Rozhodování Ústavního soudu - fotogalerie.

Pochybnosti o rozhodnutí soudu vyjádřil lídr ČSSD Jiří Paroubek, ačkoliv zároveň uvedl, že ho respektuje. Paroubek v první reakci řekl, že rozhodnutí ÚS podle jeho názoru odporuje druhému článku Ústavy o tom, že "veškerá moc patří lidu". Výrok soudu kritizoval také předseda komunistů Vojtěch Filip. "Zvítězilo právo poslance Melčáka nad právem občanů České republiky," řekl dnes novinářům.

Nicméně v úterý byl šéf ČSSD mnohem ostřejší. "Soud svým rozhodnutím, kterým pozastavil provedení předčasných sněmovních voleb, zcela vybočuje z rámce ústavního pořádku a porušuje ústavu," prohlásil Jiří Paroubek při diskusi o změně ústavy ve sněmovně.

"Jde o ústavní exces," uvedl doslova předseda ČSSD, který míní, že odborná a politická diskuse o budoucím ústavním postavení Ústavního soudu a roli, kterou má plnit, by pomohla předejít opakování dnešní situace. Přeloženo: Klaus má v Paroubkovi silného spojence, alespoň co se týče změn pravomocí brněnského soudu.

Strůjci ústavní krize: Melčák a Kalvoda.Předseda ODS Mirek Topolánek dříve na soud apeloval, aby Melčákově stížnosti nevyhověl a umožnil konání předčasných voleb v původním termínu. Dnes řekl, že ODS rozhodnutí soudu respektuje. Politici by se podle něj nyní měli snažit najít nezpochybnitelné a trvalé východisko z ústavní krize.

Předsedové KDU-ČSL, zelených a TOP 09 dnešní výrok soudu ocenili.

Výsledek jednání ÚS přivítal například také místopředseda senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). "Já cítím samozřejmě obrovské zadostiučinění, já tím nejsem překvapen, já jsem si byl jist, že takhle Ústavní soud rozhodne," řekl. Pithart způsob zkrácení volebního období od počátku kritizoval a snažil se, aby ústavní stížnost podala skupina senátorů.

On-line z jednání Ústavního soudu.

Předseda ÚS Pavel Rychetský se dnes v České televizi ohradil proti hrozbám, které zazněly ve sněmovně. Politici během úterní diskuse naznačovali, že by mohli změnit ústavu tak, aby ÚS nemohl v žádném případě posuzovat ústavní zákony. Takový zákaz by ale podle Rychetského rovněž byl protiústavní a porušoval by základní náležitosti právního státu, pokud by politici zároveň nevytvořili jiný orgán s pravomocí ústavní.

Foto: Karel Šanda, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ