Klaus v Texasu: Žádat o víza do USA je "pod úroveň"
05.03.2007 09:41 Aktualizováno 05.03. 16:46
Prezident Václav Klaus zahájil týdenní pracovní návštěvu Spojených států. Na jejím úvodu zavítal mezi krajany do českého kulturního střediska v Houstonu. Texasany, kteří se hlásí k českým kořenům, považuje hlava státu za nejaktivnější českou komunitu ve Spojených státech a možná i ve světě vůbec. V debatě o aktuálních problémech prezident zmínil i téma vízové povinnosti pro české občany cestující do USA.
Právě vyřizování víz pro cestu do Spojených států je pro mnohé Čechy frustrující zkušeností, řekl českým krajanům prezident Klaus. Reagoval tak na jejich dotaz, co si myslí o americké vízové politice. Lidé mnohdy nedostanou vízum z nepochopitelných důvodů, dodal český prezident. Někteří jeho přátelé a kolegové prý o americké vízum ani nežádají, protože je to pod jejich úroveň.
Právě vízová politika je jedno z témat, kterých se Klaus pravděpodobně dotkne i během pátečního jednání ve Washingtonu, kde se má mimo jiné setkat s americkým viceprezidentem Richardem Cheneym. Klaus doufá, že krajané svoji "domovinu" podpoří v této otázce podobně, jak tomu bylo například před vstupem ČR do Severoatlantické aliance.
Podle tajemníka ministra vnitřní bezpečnosti USA pro zahraniční záležitosti Paula Rosenzweiga, který v lednu navštívil Prahu, by víza do Spojených států mohla být pro Čechy zrušena před koncem volebního období prezidenta George Bushe v lednu 2009. Loni v listopadu Bush ujistil Klause, že zrušení vízové povinnosti pro ČR a další nové členské země EU se podaří prosadit. Klaus se tehdy setkal s Bushem na okraj summitu NATO v lotyšské Rize.
S viceprezidentem Cheneym a ministrem obranym Robertem Gatesem by měl Klaus jednat i o materiální pomoci českým vojenským misím v zahraničí ze strany USA. O tuto pomoc by Češi mohli usilovat při jednání o americkém záměru vybudovat v ČR radarovou část americké protiraketové základny. Členy jeho delegace ve Washingtonu čekají vedle politických jednání také pracovní konzultace. Při nich by si Češi chtěli ujasnit některé otázky technického charakteru zvažované protiraketové základny.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.